Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vojna online. Technológie umožnili sledovať tureckú inváziu na mape minútu po minúte

10.10.2019, 16:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Portály syria.liveuamap.com či syriancivilwarmap.com prinášajú informácie o tureckej invázii na územie Sýrie minútu po minúte aj s podrobnou lokalizáciou na interaktívnej mape.

  • Tlačiť
  • 0

11:38 Turecké jednotky obsadili Yabise

11:37 Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie: Moskva bude žiadať okamžitý dialóg medzi sýrskou vládou a Kurdmi

11:30 Nemecká diplomacia vyzýva Turecko, aby okamžite zastavilo operácie v Sýrii

11:12 Turecká armáda obsadila Bir 'Ashiq

Vojna nikdy nebola sledovaná tak detailne ako dnes. Portály syria.liveuamap.com či syriancivilwarmap.com prinášajú informácie o vojnových udalostiach na hraniciach medzi Sýriou a Tureckom minútu po minúte. LiveUAmap prenáša na interaktívnu mapu pohyby jednotiek, evakuáciu civilných obyvateľov, ostreľovanie, bombardovanie či počty mŕtvych ľudí. Udalosti preberá a filtruje s pomocou umelej inteligencie z médií, najmä Twitteru. Portál používa Google mapy, čo umožňuje zasadiť udalosti v konkrétnych oblastiach s presnosťou na ulicu a dom, spolu s publikovanými fotografiami a videami.

Interaktívna mapa podrobne sleduje prebiehajúcu inváziu TureckaZdroj: LiveUAmap

Jednotlivé druhy udalostí majú priradené svoje ikony a sledovať či komentovať ich môže ktokoľvek a kedykoľvek z pohodlia obývačky napríklad cez smartfón. Akoby išlo o nejakú hru, ale nejde. Úrady z mesta Qamishli na severe Sýrie hlásia, že pri útoku tureckej armády zahynulo šesťročné dieťa, výbuch míny pripravil o život policajta blízko sýrsko-tureckej hranice a to je len začiatok.

Autormi interaktívnej mapy LiveUAmap sú ukrajinskí programátori Aleksandr Bilchenko a Rodion Rozhkovsky (Alexander Bilčenko a Rodion Rožkovský), ktorí ju vymysleli počas občianskych protestov v Kyjeve v roku 2014. „Chceli sme dať ľuďom v cudzine viac informácií o Ukrajine. Aby pochopili, že Ukrajina nie je len Černobyľ a Kličko, ale žijú tu skutoční ľudia, ktorí prežívajú jedno z najtragickejších období v modernej histórii svojej krajiny,“ uviedol Bilčenko pre portál ain.ua. Keď protesty na Majdane viedli k zvrhnutiu vlády a nakoniec k občianskej vojne na východnej Ukrajine, zvýšil sa záujem o LiveUAmap.

Správy o udalostiach v Sýrii sú prenášané na mapu s presnosťou na uliceZdroj: LiveUAmap

„Používame crawlery, ktoré prehľadávajú web, vyhľadávajú správy o konflikte a odosielajú ich skupine analytikov. Tí ich overujú a následne editori rozhodujú, ktoré správy by sa mali zobraziť na mape,“ vysvetľujú zakladatelia na stránke portálu. Stránka pokrýva aj ďalšie regióny, napríklad protesty v Hongkongu či incidenty medzi pakistanskými a indickými silami v Kašmíre. Tvrdí, že poskytuje dáta aj humanitárnym organizáciám ako sú Lekári bez hraníc.

Vojenské operácie tureckej armády na severe Sýrie začali v stredu, dva dni po stiahnutí amerických vojsk z oblasti. Tie v dlhotrvajúcej občianskej vojne podporovali Kurdov v boji proti jednotkám Daeš. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že operácia má vyčistiť sýrske územie pri tureckých hraniciach od teroristov, za ktorých pritom považuje nielen radikálnych islamistov ale aj kurdské milície. Kurdi sa dlhodobo snažia o založenie samostatného kurdského štátu na území Turecka a Sýrie.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy médiá, Sýria, Turecko, vojna

Diskusia (0 reakcií)