Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Voľby by vyhral Smer pred SaS a SNS

24.10.2016, 10:12 | SITA

Ak by boli voľby do Národnej rady (NR) SR teraz, do parlamentu by sa dostalo osem strán. Vyplýva to z októbrového prieskumu volebných preferencií agentúry AKO.

  • Tlačiť
  • 0

Voľby by podľa prieskumu vyhral Smer-SD so ziskom 27,5 percenta, druhá by skončila strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú by volilo 17,7 percenta voličov a tretia skončila Slovenská národná strana (SNS) s preferenciami 15,4 percenta.

Do parlamentu by sa so ziskom 8,7 percenta dostala aj strana Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), strana Most-Híd (7,2 percent) a hnutie OĽaNO - NOVA (6,4 percent). Sme rodina - Boris Kollár by získala 6,2 percenta a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 5,9 percenta hlasov, informovala riaditeľka pre výskum agentúry AKO Kamila Hříchová.

Podľa prieskumu by si strany mandáty v NR SR rozdelili nasledovne: Smer-SD by mal 44 poslancov, strana SaS by získala 28 poslaneckých kresiel, SNS by mala 24 poslancov, Kotleba - ĽSNS 14 poslancov, Most-Híd 11, OĽaNO - NOVA 10, Sme rodina - Boris Kollár 10 a KDH by malo 9 poslancov.

Do parlamentu by sa podľa prieskumu nedostali Strana maďarskej komunity - Magyar Közösség Pártja (SMK-MKP) so ziskom 3,7 percenta. Menej ako jedno percento získali v prieskume Sieť (0,7 percent), KSS (0,4 percent) a Strana zelených Slovenska (0,2 percent).

Reprezentatívny prieskum volebných preferencií agentúra AKO uskutočnila od 17. do 22. októbra formou telefonického dopytovania sa (CATI) na vzorke tisíc respondentov. Účastníci prieskumu odpovedali na otázku: „Pred nedávnom sa konali voľby do NR SR (parlamentu). Keby boli voľby teraz, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí“.

Spolu 13,4 percent respondentov priznalo, že by určite nešli voliť, 14 percnet nevedelo, koho by teraz volili a 4,9 percent odmietlo prezradiť, koho by volili. Rozhodnutých, teda tých, ktorí by išli voliť a vedia koho, bolo 67,7 percent respondentov. 

  • Tlačiť
  • 0

Tagy preferencie, voľby

Diskusia (0 reakcií)