Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Voľby cez internet? Trendy vo svete ukazujú, že je to nezmysel

11.01.2020, 12:00 | Peter Kapitán | © 2020 News and Media Holding

Jedinou krajinou na svete, ktorá reálne využíva možnosť voliť cez internet, je Estónsko. Viaceré krajiny, ktoré s tým experimentovali, sa rozhodli vrátiť ku klasickým papierovým lístkom. Zhodujú sa na tom, že negatíva súvisiace s e-hlasovaním výrazne prevažujú pozitíva.

  • Tlačiť
  • 6

Počet voličov zo zahraničia zrejme v parlamentných voľbách dosiahne rekord. Vďaka masívnej kampani na sociálnych sieťach zástupcovia občianskeho združenia Srdcom doma očakávajú, že svoj hlas poštou pošle viac ako 50-tisíc občanov Slovenska, ktorí sa budú počas volieb nachádzať v zahraničí.

„Záujem voličov zo zahraničia o voľbu poštou predčil naše očakávania. Je vidieť, že aj občania, ktorí často cestujú či pôsobia v zahraničí, pozorne sledujú vývoj na Slovensku a majú ochotu zapájať sa do správy vecí verejných,“ hovorí predseda združenia Samuel Zubo.

Neprehliadnite

Termín na podanie žiadosti o možnosť voliť poštou uplynul v piatok o polnoci. Aplikáciu, ktorá pomáhala pripraviť žiadosť, využilo viac ako 47-tisíc voličov. Využiť sa dá aj naďalej, požiadať sa cez ňu dá o vystavenie hlasovacieho preukazu, pomocou ktorého sa dá voliť na ktoromkoľvek mieste na Slovensku.

Ako zvýšiť účasť

„Pri zachovaní volebnej účasti z roku 2016 môžu hlasy poštou predstavovať asi dve percentá všetkých platných hlasov,“ odhaduje S. Zubo. Cieľom iniciatívy Srdcom doma bolo práve zvýšenie účasti v parlamentných voľbách, keďže v zahraničí sa stabilne nachádzajú stovky tisíc občanov Slovenska. Tí inú možnosť, ako voliť poštou, nemajú.

Väčšina krajín EÚ pritom svojim občanom umožňuje, aby v parlamentných voľbách v zahraničí odovzdali svoj hlas aspoň na zastupiteľskom úrade svojej krajiny. Slovenská legislatíva však takúto možnosť nepozná. Hoci sa o zmene volebného zákona začalo diskutovať už pred štyrmi rokmi

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy internet, online voľby, Voľby 2020, voľby cez internet