Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Voľby v USA: Toto je skvelý deň pre demokraciu, píše Washington Post

07.11.2018, 08:07 | TASR

Americký prezident Donald Trump na Twitteri komentoval výsledky utorkových volieb v USA ako „ohromný úspech“. Biely dom však naznačil, že prezident momentálne neplánuje vystúpiť s prejavom, v ktorom by sa vyjadril k volebným výsledkom, informovala televízia CNN.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

USA, voľby

„Dnes večer (to bol) ohromný úspech. Všetkým vám ďakujem,“ napísal D. Trump na svojom obľúbenom Twitteri. Svoje vyjadrenie zverejnil po tom, ako sa potvrdilo, že si vládnuci republikáni udržia doterajšiu väčšinu v Senáte amerického Kongresu.

Rovnako americký prezident zablahoželal demokratom k získaniu väčšiny v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu. D. Trump svoju gratuláciu tlmočil líderke súčasnej demokratickej menšiny v Snemovni Nancy Pelosiovej, ktorej za týmto účelom zatelefonoval. Uviedol to šéf Pelosiovej kancelárie Drew Hammill.

Telefonát oboch politikov sa uskutočnil v utorok pred polnocou miestneho času po tom, ako sa začali definitívne vyjasňovať výsledky utorkových kongresových volieb.

Neprehliadnite

Podľa prognóz amerických televízií republikáni zrejme stratia kontrolu nad Snemovňou reprezentantov v prospech demokratov. Demokratická väčšina v Snemovni reprezentantov by mohla ohroziť realizáciu Trumpovej legislatívnej agendy v druhej polovici jeho funkčného obdobia, a potenciálne otvoriť cestu aj k jeho impeachmentu.

V 435-člennej Snemovni by demokrati mohli podľa odhadov obsadiť až 230 kresiel. Trumpovi republikáni si naproti tomu udržia doterajšiu väčšinu v Senáte amerického Kongresu. To umožní prezidentovi pokračovať v transformácii amerického súdnictva a mohlo by zbrzdiť možné snahy demokratov o vyšetrovanie alebo impeachment šéfa Bieleho domu.

Forma odbitia

To, že demokrati opätovne získali väčšinu v americkej Snemovni reprezentantov, je oveľa viac než víťazstvo jednej strany. Ukazuje to stav zdravia americkej demokracie, uviedla rada editorov renomovaného denníka Washington Post krátko po tom, ako predbežné výsledky utorkových volieb v USA potvrdili, že Demokratická strana po ôsmich rokoch znova „ovládne“ Snemovňu reprezentantov.

„Neveriac nekontrolovaným väčšinám, autori ústavy uprednostnili systém bŕzd a protiváh, vrátane kľúčovej protiváhy, ktorú môže zákonodarný zbor uplatniť voči exekutíve. Počas uplynulých dvoch rokov republikánske väčšiny v Snemovni reprezentantov a v Senáte zlyhali vo vykonávaní primeraného dohľadu. Teraz má ústavný systém novú šancu fungovať tak, ako bol nastavený,“ napísali editori.

Víťazstvo Demokratickej strany je podľa nich znakom politického zdravia a zároveň formou odbitia excesov, slovných i vo forme politík, spáchaných Trumpovou administratívou.

Voliči od Floridy po Kansas odmietli akceptovať pokračujúcu degradáciu politickej kultúry krajiny, odmietli Trumpovu pozvánku na hlasovanie založené na strachu z imigrantov a nereagovali na Trumpovo zobrazovanie jeho opozície ako nebezpečných nepriateľov, zhodnotili novinári výsledky volieb.

„Utorok bol dobrý deň pre demokratov a môže to byť dobrý deň aj pre republikánov, ak sa poučia, zoberú si porážku v snemovni k srdcu a prehodnotia diabolskú dohodu, ktorú uzavreli s D. Trumpom. Ak výsledky napomôžu znovu objaviť anjelov tej strany, tak potom môže byť utorok dobrý deň pre Ameriku ako celok,“ dodali editori.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy USA, voľby