Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Vplyvní vedci zavádzali o globálnom otepľovaní

23.11.2009, 09:05 | František Múčka | © 2009 News and Media Holding

Hackeri zverejnili stovky mailov, v ktorých sa vedci priznali k prispôsobovaniu faktov

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Koncom minulého týždňa zverejnila skupina hackerov maily, o ktorých tvrdí, že patria svetovým vedcom zaoberajúcich sa globálnym otepľovaním. Z prepisov vyplýva, že vedci časť zverejňovaných faktov prispôsobujú tak, aby potvrdzovali teóriu globálneho otepľovania.

University of East Anglia, ktorej server sa stal terčom útoku, potvrdila únik dát. Išlo konkrétne o známu inštitúciu Climatic Research Unit, ktorá patrí medzi rešpektované inštitúcie v problematike globálneho otepľovania. Jej stránka obsahuje správu o dočasne obmedzenej funkčnosti.

Medzi citáciami v mailoch možno nájsť aj vetu: „V tejto chvíli nedokážeme vysvetliť nedostatok otepľovania a je to výsmech, že to nedokážeme.“ Výrok pochádza od akademika menom Kevin Trenberth z amerického Národného centra pre atmosferický výskum. Autor, ktorému hackeri zverejnili stovku mailov tvrdí, že sú použité mimo celkový kontext, v ktorom ich písal.

Jeden z autorov zverejnených mailov potvrdil pravosť tých, ktoré boli súčasťou jeho korešpondencie.  Medzi zverejnenými menami sú  mnohí akademici z viacerých štátov, vedci z inštitútov podliehajúcich NASA či OSN.

„Stalo sa to krátko pred stretnutím v Kodani, to nebude náhoda“, povedal K. Trenberth. V decembri sa totiž v Dánsku odohrá megasummit o globálnom otepľovaní, kde budú zástupcovia dvoch stoviek krajín rokovať o novej dohode, ktorá má obmedziť emisiu skleníkových plynov.

Z ďalších emailov zas vyplýva, že vedci filtrovali odborné práce, ktoré citovali v prestížnom reporte Medzivládneho panelu o klimatických zmenách, čo je zrejme najvplyvnejšia inštitúcia mapujúca dôkazy o globálnom otepľovaní. Do reportu sa nedostali štúdie, ktoré spochybňujú súvis ľudského konania a globálneho otepľovania.

Ukradnuté dokumenty poskytujú vzácnu možnosť presvedčiť sa o tom, ako prebieha zákulisný boj o verejnú mienku v otázke globálneho otepľovania, skomentoval situáciu americký Washington Post.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9