Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vplyvný kardinál mal kryť zneužívanie detí

05.03.2016, 20:58 | TREND.sk

Jeden z najvplyvnejších kardinálov katolíckej cirkvi - arcibiskup z francúzskeho Lyonu Philippe Barbarin čelí podozreniu, že kryl kňaza obvineného zo sexuálneho zneužívania detí. Podľa francúzskych médií ide ešte o prípady z rokov 1986-91. Podnet na trestné stíhanie podali začiatkom tohto roku štyria muži, ktorí sa ako deti počas pobytu v skautskom tábore opakovane stali obeťami sexuálneho zneužívania zo strany kňaza.

  • Tlačiť
  • 0

Kňaz už má dnes 70 rokov a počas vyšetrovania sa k obťažovaniu detí pomerne rýchlo priznal. Ukázalo sa však, že o kauze vedelo aj arcibiskupstvo v Lyone, ale nepodniklo žiadne opatrenia, aby situáciu riešilo.

Kardinál Ph. Barbarin uviedol, že v roku 2007 po sérii sťažností viacerých farníkov mal "úprimný rozhovor" s týmto kňazom, ešte len podozrievaným z pedofílie. "Vtedy ma ubezpečil, že žiadne odsúdeniahodné činy nespáchal. Ja som mu veril," vysvetlil kardinál. Kauzu tým považoval za vyriešenú a na políciu sa už neobrátil.

K prípadu sa dnes vyjadrila aj francúzska biskupská konferencia, ktorá vyjadrila účasť obetiam sexuálneho obťažovania a ubezpečila ich o svojom nemennom postoji k nutnosti odsúdiť a trestať pedofíliu. Konferencia zopakovala ochotu plne spolupracovať s justíciou a ubezpečila kardinála Barbarina o svojej "podpore a modlitbách.

Časť verejnosti žiada Barbarina, aby sa vzdal úradu. "Bolo by to pre dobro cirkvi, keby sa stiahol - aspoň na ten čas, kým súdy nespravia svoju prácu," uviedol dnes podpredseda Únie demokratov a nezávislých Yves Jégo pre server iTélé.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy cirkev, sexuálne obťažovanie

Diskusia (0 reakcií)