Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vybavovači DPH vyskočili z Kočnerovho mobilu. Opozícia chce ísť na finančnú správu

20.11.2019, 13:30 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

Záznam rozhovoru medzi podnikateľom Michalom Suchobom a Marianom Kočnerom, ktorý zverejnil Denník N, je ďalším nepriamym dôkazom o kšeftoch s vybavovaním DPH na finančnej správe. TREND nedávno upozornil na existenciu rôznych daňových vybavovačov, ktorí za vysokú odmenu ponúkajú podnikateľom pomoc s odblokovaním vratiek DPH. Prípad rozhovoru medzi M. Suchobom a M. Kočnerom je iný, pretože tu ide o daňového podvodníka, ale podstata je rovnaká – niekto ponúka služby daniarov na predaj.

  • Tlačiť
  • 6

Svet daňových kontrolórov a vysokých úradníkov finančnej správy je nepreniknuteľný. Ich práca a postupy sú dôkladne chránené daňovým tajomstvom. Na jednej strane je to dôležité pre ochranu citlivých údajov daňovníkov. Na druhej strane tým však vzniká netransparentné prostredie odolné voči externej kontrole, ktoré je živnou pôdou korupcie.

Svedčí o tom aj nahrávka rozhovoru medzi podnikateľom M. Suchobom s prominentným postavením na finančnej správe a M. Kočnerom, ktorý veľkú časť svojho biznisu zakladal na špekuláciach s DPH. Zverejnil ju Denník N. Podstata ich debaty spočíva v tom, že M. Suchoba dokáže M. Kočnerovi za patričný úplatok vybaviť, aby daniari nepreverovali jeho transakcie v súvislosti s golfovým areálom v Báči, na ktorých ukradol štátu cez DPH 4,2 milióna eur.

Michal SuchobaZdroj: Maňo Štrauch

„Hrabú sa ti v tom policajti zľava, sprava. NAKA… ochota úradníkov robiť rôzne veci je vtedy relatívne obmedzená a hovorím o úradníkoch finančnej správy,“ hovorí na nahrávke M. Suchoba a dodáva, že keď ukradol 4,2 milióna eur, musí chápať, že za ututlanie takého kšeftu sa platia veľké peniaze.

TREND nedávno informoval, že veľké peniaze sa platia aj za odblokovanie zadržaného odpočtu DPH, a to aj v prípade poctivých firiem. Oslovujú ich rôzni „vybavovači“, ktorí im po začatí daňovej kontroly ponúkajú pomoc za podielovú odmenu na vrátenej vratke. Takéto svedectvo poskytla TRENDU firma ST Omega, od ktorej si v roku 2013 vypýtal daňový poradca Viliam Kupec za pomoc s vratkou DPH viac ako 600-tisíc eur.

TREND je stále v kontakte aj s podnikateľom, ktorého kontaktoval vybavovač, ktorý mal k dispozícii detailné informácie z daňového spisu, čo je v rozpore so zákonom a poukazuje na fakt, že do systému musí byť v tomto prípade zapojený aj človek z finančnej správy. Podnikateľ je pripravený o týchto skutočnostiach verejne prehovoriť, akonáhle sa u neho skončí daňová kontrola.

Neprehliadnite

Snaha o poslanecký prieskum

Podľa poslanca OĽaNO Eduarda Hegera je takáto prax vybavovačov „zvrátená” a naznačuje aj nefunkčnosť finančnej správy. Aktuálna nahrávka medzi M. Suchobom a M. Kočnerom podľa neho len podčiarkuje vážny problém, ktorý daniari majú.

Preto sa pokúsil

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy DPH, Finančná správa