Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyberáte školu pre prváka? Nepozerajte sa len na rebríčky úspešnosti

03.04.2019, 05:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

V apríli sa začínajú zápisy prvákov na základné školy. Do konca mesiaca zapíšu rodičia z celého Slovenska do škôl takmer 62-tisíc detí, ktoré do konca augusta dovŕšia vek šesť rokov. Školská dochádzka je povinná, no výber školy je na rozhodnutí rodiča. (V článku nájdete aj rebríčky škôl v Bratislavskom kraji podľa výsledkov Testovania deviatakov.)

  • Tlačiť
  • 1

Väčšina rodičov (respektíve zákonných zástupcov dieťaťa) pri výbere uprednostňuje takzvanú školu za rohom, teda logisticky najvýhodnejšie riešenie. Základná škola v mieste trvalého bydliska budúceho prváka musí prednostne prijať práve deti zo svojej spádovej oblasti.

Ktoré ulice a domy patria do obvodu školy, oznamuje mesto alebo obec vo všeobecne záväznom nariadení. Zoznam zväčša sprístupní v zjednodušenej verzii aj na svojej webstránke, prípadne požiada „svoje“ školy, aby zoznam ulíc sprístupnili na svojich nástenkách.

Rodič môže vybrať pre svoje dieťa aj inú základnú školu. Hoci riaditeľ takej školy nie je povinný dieťa prijať, vo väčšine prípadov nového zverenca privíta. Každý nový žiak prinesie škole dotáciu od štátu, takzvaný normatív, ktorý pre tento rok vychádza v priemere na 1 796 eur. Väčšina škôl trpí nedostatkom financií, navyše, máloktorá škola má vzhľadom na demografický vývoj naplnené kapacity.

Neprehliadnite

Osobitným prípadom sú výberové školy, ktoré aj v prípade detí začínajúcich školskú dochádzku robia talentové skúšky. „Obsadzujeme tento rok dve triedy a neprijímame deti, ktoré cez tieto skúšky neprejdú. A to ani v prípade, že patria do spádovej oblasti školy,“ upozorňuje napríklad

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy školstvo, školy, Testovanie deviatakov, vzdelávanie