Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výbery z banky aj svedkovia. Čo ukazuje na Kočnera v prípade vraždy

28.10.2019, 07:15 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Záznam pohybu jeho mobilného telefónu, komunikácia v Threeme, aj čas návštevy bankového trezoru ukazujú, že Marian Kočner si objednal vraždu novinára Jána Kuciaka.

  • Tlačiť
  • 0

Takmer sto strán má obžaloba, ktorú dvojica prokurátorov spísala na základe výsledkov policajného vyšetrovania v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Detailne popisuje, ako malo k vražde dôjsť, ale približuje aj spôsob, ako mala objednávka vraždy vyzerať. Text obžaloby majú k dispozícii Aktuality.sk, pre ktoré J. Kuciak písal, ale aj ďalšie médiá.

Obžalovaní vo veci vraždy sú štyria ľudia. Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Zoltán Andruskó, ktorý v reťazci pôsobil ako sprostredkovateľ, už dlhšie spolupracuje s políciou a je vyčlenený na samostatné konanie. V prípade obžaloby proti M. Kočnerovi teda figuruje len ako svedok, nie ako spoluobžalovaný.

Neprehliadnite

Návštevy banky

Proti M. Kočnerovi síce neexistuje priamy dôkaz, teda napríklad svedecká výpoveď niekoho, kto by bol priamo pri zadávaní vraždy, no obžaloba proti nemu je postavená na množstve takzvaných nepriamych dôkazov. Jedným z nich sú napríklad návštevy trezora v banke v časoch, keď si mali vykonávatelia vraždy pýtať ďalšie peniaze.

Krátko po stretnutí Z. Andruskóa a A. Zsuzsovej, na ktorej si peniaze pre M. Marčeka a T. Szabóa pýtal, sa A. Zsuzsová stretla s M. Kočnerom. Deň po tomto stretnutí bol M. Kočner v banke, kde si vybral 50-tisíc eur. Zachytili ho pritom aj kamery.

Práve ďalších 50-tisíc eur slúžilo na upokojenie vykonávateľov vraždy, každý z nich dostal 20-tisíc eur, Z. Andruskó si nechal 10-tisíc. Okrem iného polícia u obvinených zaistila aj hotovosť, z ktorej zisťovala stopy DNA. Stopy na nich zanechal Z. Andruskó, no polícia nevylúčila, že by pôvodcami stôp mohli byť aj M. Kočner a A. Zsuzsová.

Priznanie strelca

Pôvodne polícia pracovala s verziou, že strelcom v dome J. Kuciaka a M. Kušnírovej bol T. Szabó. Ten od začiatku pracoval s legendou, že J. Kuciaka skutočne sledovali a vo Veľkej Mači, kde býval, boli, no mali ho len zbiť za odmenu 1000 eur. Keď sa vraj k činu odhodlali, obaja snúbenci už boli mŕtvi.

Neskôr sa však rozhodol k skutku priznať M. Marček. Polícii opísal, že vraždu plánovali o dva dni skôr, teda 19. februára 2018, no keďže bola na mieste aj M. Kušnírová, akciu zrušili. Keď sa na miesto znova vrátili, M. Marček tvrdí, že J. Kuciaka strelil medzi dverami a M. Kušnírovú neskôr, keď utekala do kuchyne.

Popis udalostí síce celkom presne nesedí s tým, ako polícia našla telá, no podľa znalcov to nie je zásadný problém. Vzhľadom na obrovský stres, ktorý musel strelec prežívať, si nemusí udalosti pamätať úplne detailne.

Sledovanie novinárov

Dôležitým dôkazom proti M. Kočnerovi je taktiež to, že si objednal sledovanie J. Kuciaka aj ďalších novinárov. V tomto prípade existuje aj priamy dôkaz, keďže polícia má k dispozícii správu, v ktorej M. Kočner píše bývalému SISkárovi Petrovi Tóthovi adresu, na ktorej J. Kuciak býval.

Výsledky sledovania sa našli u M. Kočnera, ktorý tvrdí, že informácie mali slúžiť pre jeho reláciu, v ktorej chcel upozorňovať na chyby novinárov. Rovnaké fotografie J. Kuciaka sa však našli aj v telefóne A. Zsuzsovej. Tá síce tvrdí, že fotky videla len v trestnom spise, no usvedčujú ju Z. Andruskó aj M. Marček.

V konečnom dôsledku slúži ako dôkaz proti M. Kočnerovi aj jeho mobilný telefón. Polícia totiž s jeho pomocou dokáže zmapovať pohyb osoby, ktorá ho má pri sebe. Okrem toho, že si archivoval správy z Threemy tak polícia vie preukázať aj to, kedy a ako dlho sa stretával s A. Zsuzsovou.

Obžalobu si momentálne študuje senát súdu. Ak obžalobu prijme, pojednávanie by sa mohlo začať o niekoľko mesiacov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Marian Kočner, obžaloba, vražda, vražda Jána Kuciaka

Diskusia (0 reakcií)