Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Výbor o podvodoch s DPH nerokoval, Smeráci ho odignorovali

25.02.2016, 12:24 | SITA | TREND.sk

Parlamentný brannobezpečnostný výbor v súvislosti s vyšetrovaním prípadu podvodov DPH nerokoval, pretože nebol uznášaniaschopný. Na rokovanie neprišli šiesti poslanci za Smer-SD, ale ani dvaja opoziční – Gábor Gál (Most-Híd) a Alojz Hlina (KDH).

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Všetci sa ospravedlnili či už pre pracovný program, rodinné dôvody alebo zdravotné vyšetrenia. Na rokovanie neprišiel ani minister vnútra Robert Kaliňák, pretože je na rokovaní v Bruseli a ani policajný prezident Tibor Gašpar. Niektorí opoziční poslanci sa chcú pokúsiť zvolať rokovanie výboru opäť. Ak o to požiada tretina členov výboru, jeho predseda ho musí zvolať do siedmich dní.

Týždenník TREND v januári napísal, že v kauze krytia karuselového podvodu za 75 miliónov eur sa podľa dokumentov, ktoré pripomínali vyšetrovací spis, spomínali aj špičky Smeru, konkrétne ministri vnútra Robert Kaliňák a minister dopravy Ján Počiatek. Vo výpovedi to mal uviesť právnik Milan Chovanec, ktorý v podvode figuruje ako hlavný obvinený. Ministri prepojenie na kauzu odmietli a reagovali právnymi krokmi.

Neprehliadnite

Lipšic: Prokurátorka sa za výpoveď mstila

Štvrtkové nerokovanie výboru kritizoval jeden z jeho zvolávateľov Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA). „Predseda ho zvolal tak, aby neprišli ani všetci poslanci za Smer-SD. Mrzí ma, že neprišli ani A. Hlina a G. Gál. Zvoláme výbor ešte raz,“ povedal novinárom D. Lipšic, ktorý upriamil pozornosť na existenciu výpovede obvineného. Ten je v prípade zároveň kľúčový svedok, ktorý vypovedal, ako fungovali podvody na DPH na východnom Slovensku.

„Označoval vysokých predstaviteľov Smeru na krajskej úrovni, ale aj ministrov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Ak nehovoril pravdu, prečo nie je stíhaný za krivú výpoveď a krivé obvinenie? Z vyšetrovania sa ukazuje, že pravdu hovoril. Všetky informácie, ktoré uvádzal vo výpovedi sa potvrdili ďalšími dôkazmi,“ povedal.

Podľa D. Lipšica výpoveď právnika Milana Chovanca napríklad v tom, ako prebiehali platby či vratky DPH, teda vo všetkých iných častiach, je mimoriadne dôveryhodná. Navyše upozornil, že vyšetrovateľ, ktorý na prípade pracoval od roku 2011, už v polícii nepracuje. „Je zaujímavé, že z polície pod tlakom odchádzajú vyšetrovatelia, ktorí vyšetrujú ekonomické kauzy a podvody Smeru,“ konštatoval D. Lipšic.

Bez zmeny na prokuratúre sa podľa neho nevyrieši nič. Zdôraznil, že v tomto prípade zohrala negatívnu úlohu aj prokuratúra. Obžalovaný M. Chovanec je trestne stíhaný totiž aj v inej veci, pre zbitie bývalého námestníka daňového úradu. Pôvodne bola táto vec kvalifikovaná ako ublíženie na zdraví, kde je trestná sadzba štyri až desať rokov odňatia slobody.

„Potom, čo vypovedal, prokurátorka z Úradu špeciálnej prokuratúry v súdnom konaní prekvalifikovala tento prípad na vydieranie, kde je sadzba desať až pätnásť rokov, ako pomstu za jeho výpoveď. Napokon súd uznal vinu za trestný čin ublíženia na zdraví. Šikanovaný bol aj vyšetrovateľ. Štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček dal trestné oznámenie na vyšetrovateľa, ktorého vyšetrovala potom inšpekcia. Mal zneužiť postavenie verejného činiteľa tým, že poskytol obvinenému kópiu zápisnice z výsluchu, ktorá bola zverejnená,“ povedal D. Lipšic.

Baška: Lipšic hrá divadlo

Predseda výboru Jaroslav Baška (Smer-SD) novinárom zdôvodnil neúčasť ministra tým, že minister vnútra môže málokedy prísť, pretože má program stále. Vo štvrtok uprednostnil pracovnú cestu do Bruselu, kde rieši otázku migrantov. J. Baška zároveň upozornil, že D. Lipšic bol dva roky ministrom vnútra, a vtedy túto kauzu nevyriešil. Hovoriť o nej podľa neho začal dva týždne pred voľbami.

„Jediné divadlo, ktoré je tu hrané, je zo strany pána poslanca Lipšica. Mal na to dva roky, keď to všetko mohol vysvetliť. Dostali ste informácie aj z Prezídia Policajného zboru, že boli zavolaní aj svedkovia a tieto tvrdenia sa v tejto výpovedi nepotvrdili. Prečo sa tieto tvrdenia v tejto výpovedi neriešili v rokoch 2011-2012?“ opýtal sa J. Baška, ktorý ministrovi vnútra R. Kaliňákovi dôveruje. Nepotrebuje na to ani jeho výpoveď pred výborom.

„Skôr by tu mal byť pán poslanec Lipšic, ktorý by mal povedať, ako riešil tento prípad v rokoch 2011-2012. V súčasnosti to tak nie je nič iné, len obyčajné politikárčenie,“ vyhlásil.

J. Baška si myslí, že svedok Milan Chovanec si výpoveď o R. Kaliňákovi a J. Počiatkovi vymyslel. „Iní svedkovia nepotvrdili to, čo malo byť uvedené vo výpovedi. Myslím si, že to nie je nič iné, než jedno veľké divadlo pred voľbami,“ dodal.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy DPH, karuselové podvody, karuselový podvod

Diskusia (0 reakcií)