Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyhlásili schnitzel alarm. Svet sa ruve o zdravé mäso

09.12.2019 | Adrián Berecz | TASR

Diskusia (15 reakcií) Pravidlá diskusie

09.12.2019 | Runforfun

Prosím pokračovať v platení dotácií iba za mulčovanie, nie za chovanie dobytka či oviec. Ďalej prosím aby sme všetci demonštrovali proti akúmukoľvek chovu zvierat v dosahu 5 km od ľudských obydlí, tak ako občania v Palárikove. (vôňa hnoja je maximálne povolená na lyžovačke v Rakúsku). Zákaz chovu akejkoľvek hydiny na dvoroch. A všetci na vegetariánstvo.

09.12.2019 | al0

no skus trosku popremyslat aky je rozdiel medzi chovom 60 tisic kusov osipanych vedla obce, a 15timi kravami co sa pasu niekde na alpskych pasienkoch

stale nic? dalo sa cakat....

09.12.2019 | Runforfun

Pozri chov v Palarikove ..malo sa opraviť stará farma , ktorá je ruina. 2 km od obce. CIze chov tam bol za socíku. Vtedy voňal?? AK to smrdí, nech navrhnú opatrenia, nech znížia koncentráciu....ale nie zákaz. Bývam vedľa družstva. Chovajú sliepky raz za 45 dní máme jeden den smrad. menia vsadzku kuriat. Jeden den je trocha smrad. Neuveríš ako všetci píšu petície. Akokeby nevedeli kam sa prisťahovali, že je tam 40 rokov malá farma. JA neviem na čo sa tu hráme.,,,,ludia sa presťahujú na dedinu a vadí im pes, kohút, sliepka, prasa.

09.12.2019 | al0

Za sociku sa strielalo na hranici. Preco to teraz niekomu vadi?

argumentacia naozaj na urovni...

Obyvatelia Palárikova a susedných obcí spísali už v roku 2017 proti zámeru výstavby farmy petíciu. „Podľa nášho názoru boli zamlčané, resp. nedostatočne preskúmané negatíva vplyvu novej prevádzky jednej z najväčších fariem ošípaných na Slovensku na životné prostredie a zdravie, pohodu a kvalitu života obyvateľov, najmä produkovaním emisií 95 ton čpavku ročne,“ píše sa v petícii. Obavy majú aj zo zápachu, ktorý so sebou prinesie farma, ktorá má za rok 160-tisíc odstavčiat. Produkcia 35-tisíc ton hnojovice ročne bude mať podľa nich negatívny vplyv na vodu, pôdu a chránené vtáčie územie Dolné Považie.

to ma od "malej farmy" daleko

09.12.2019 | Runforfun

Čítate čo hore píšem??, znížiť koncentráciu chovu. A porovnávať strieľanie na hranici s týmto?? To je fakt argumentácia na úrovni . Hovorím o tom, že nám všetkým vadí chov, ale vadí nám, že cena bravčového stúpa. Tak ako na to?? PRečo to v Dánku ide.?? Prečo sa KOdan vykuruje domovým odpadom a nám všetkým vadí spaľovanie odpadu??

09.12.2019 | al0

Spominas Palarikovo, a tam sa mala stavat megafarma, ziadny "domaci chov". A ze cena bravcoveho stupa mi vobec nevadi. Vzhladom na ekologicku stopu to moze byt premna-zamna kludne luxusny tovar ktory si Slovaci dovolia raz za tyzden-dva. Aspon budu zdravsi.

a nie, nie som vegetarian, som vsezravec, aj udenu klobasku si doprajem ;)

09.12.2019 | martin33

Ak sa z bravcoveho stane luxusny tovar, zacne sa domaci chov a zabijacky. V pripade snah o jeho obmedzenie, napriklad z "ekologickych" dovodov, strana, ktora to zavedie, vo volbach pohori. Mozno dokonca budeme mat znovu "klobaskovych doktorov a inzinierov" - ked sa domace udeniny pouzivaju ako uplatok :-)

09.12.2019 | al0

ziadna strana nemusi nic "zavadzat" - ceny bravcoveho urcuje predsa trh... a ludia si na postupne rastuce ceny zvyknu a prisposobia sa... tak ako si zvykli aj na ine veci (ktore nie su k zivotu vobec potrebne)

09.12.2019 | martin33

Ceny bravcoveho sice urcuje trh, ale podmienky chovu prasiat (co ovplyvnuje ponuku na trhu) urcuje stat. A to este mozu "ekoteroristi" zaviest "klimaticku" dan na prasce, co priamo ovplyvni trhovu cenu.

10.12.2019 | Roman Piater

Mne osobne nevadí, že cena bravčového stúpa. Aj tak kupujem mäso len od malých farmárov, za násobne vyššie čiastky. A nežerem každý deň tri rezne a dve kurence, ako niektorí šialenci.

09.12.2019 | martin33

Je zaujimave sledovat ako sa meni struktura exportu - Europa tradicne vyvazala priemyselne produkty a dovazala potraviny, teraz sa to meni na opacny stav. Len aby to nedopadlo tak, ze budeme v Europe pracovat "za hrstku ryze" (s aktivnou podporou ekoteroristov).

09.12.2019 | Runforfun

A to je o to zaujímavejšie keď sa pozrieš na USA. Dováža 5 sieť, vyváža sóju.

09.12.2019 | al0

nevyvaza, uskladnuje :D vdaka Trumpovi :D

09.12.2019 | alex.botev

ako by povedal jeden klasicky vtip - cinania pochopili, ze ryza je len priloha

10.12.2019 | Roman Piater

Toľko nárekov kvôli drahšiemu mäsu. Pred 89 na pulte bolo maximálne pol dňa a v prepočte vyšlo viac ako dnes. Nehovoriac o tom, že aj domáci chov musel odovzdať podiely socanom.