Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vykrádači bankových kont zapriahajú biele kone

17.05.2014, 06:54 | ČTK

Páchatelia internetovej kriminality začali využívať na krádeže peňazí z bankových účtov najatých ľudí, ktorí ďalej preposielajú podvodne prevedené peniaze. Varovala pred tým Česká banková asociácia (ČBA). Banky evidujú niekoľko prípadov, keď boli takzvané biele kone zneužité pri odcudzení peňazí z účtov.

  • Tlačiť
  • 0

Páchatelia najskôr cez infikované e-maily a aplikácie do mobilu získajú prístup k internetovým účtom klientov a k overovacej SMS.

„V novo identifikovaných prípadoch v prvom kroku ukradnuté peniaze posielajú na bankový účet bieleho koňa, ktorý ich následne posiela páchateľovi,“ popísala ČBA.

Bieleho koňa páchatelia spravidla nalákajú na pracovnú príležitosť. Títo sprostredkovatelia netušia, že prispievajú k nezákonnému praniu špinavých peňazí a že im hrozí stíhanie za podiel na legalizácii výnosu z trestnej činnosti.

Najímaný človek podľa bankovej asociácie zareaguje na pracovný inzerát a dostane skúšobnú úlohu na posilnenie dôvery. Má previesť peniaze, ktoré mu prídu na účet, cez Western Union na zahraničný účet. Tam si ich vyberie páchateľ.

„Všetko vyzerá profesionálne a ľudia, často v hmotnej núdzi, ktorí hľadajú zamestnanie, sú schopní chytiť sa do tejto pasce a stať sa tak bielymi koňmi,“ upozornila ČBA. Ľudia, ktorí majú podozrenie, že by sa mohli stať bielymi koňmi, majú podľa asociácie okamžite upozorniť políciu a svoju banku.

V prípadoch, keď páchatelia získajú prístup k cudzím internetovým účtom, je zrejmé pochybenie na strane klientov, uviedla ČBA. Banky jednotlivé prípady posudzujú individuálne, podľa asociácie však spravidla vyplácajú poškodeným klientom náhradu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy banky, CBA, internet, podvody

Diskusia (0 reakcií)