Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyrátajte si, akú cenu má váš byt

09.03.2016, 10:30 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Chcete vedieť, koľko približne stojí váš byt? Inštitút finančnej politiky zverejnil kalkulačku, ktorá po zadaní základných vstupných charakteristík odhadne hodnotu bytu.

  • Tlačiť
  • 18

Kalkulačku možno nájsť na stránke Inštitútu finančnej politiky. Výpočet uvádza odhad ceny za m2 a celkovú odhadovanú hodnotu. Odhady vychádzajú z inzerovaných cien za roky 2011 a 2012.

„Vypočítaná hodnota je orientačná. Pri jej interpretácii treba brať do úvahy, že model nezohľadňuje vývoj na realitnom trhu za roky 2013 až 2015,“ uviedol pri zverejnení kalkulačky inštitút s dodaním, že zhodou okolností sú ale aktuálne priemerné ceny podobné tým spred štyroch-piatich rokov.

(Doplnený odsek o 14:26) Hoci priemerná cena za krajinu podľa jediných oficiálnych štatistík, ktoré pripravuje Národná banka Slovenska (NBS) tiež z údajov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, od konca roku 2012 mierne klesla, v regiónoch je vývoj dosť odlišný. Napríklad v Bratislavskom kraji sa ceny odvtedy zvýšili v priemere o 2,2 percenta, v Nitrianskom sú vyššie o 12,5 percenta, v košickom regióne sú zas byty takmer o päť percent lacnejšie a v Žiline a okolí o vyše tri percentá. Štatistiky NBS možno nájsť tu.

Kalkulačka zároveň s výnimkou Bratislavy a Košíc odhaduje priemernú hodnotu bytu na úrovni celého mesta alebo obce. V najväčších dvoch mestách je kvôli väčšej presnosti potrebné zadať aj mestskú časť a ulicu. Ak je pre odhad ceny v databáze inštitútu menej dát z inzerátov, kalkulačka na to pri výpočte upozorní.

„Našou snahou je (kalkulačku) postupne aktualizovať a vylepšovat tak, aby dokázala čo najvernejšie zohľadňovať realitu,“ uvádza inštitút. V budúcnosti by mohla kalkulačka predstavovať základ pre zavedenie nového systému platenia dane z nehnuteľností. Jej sadzby by tak už neurčovala každá obec samostatne, ale platili by jednotné pravidlá. Pre rozšírenie kalkulačky aj o ceny rodinných domov zatiaľ nie je na trhu dostatok dát z realitných inzerátov.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy analytici, byty, cena, kalkulačka, MF SR