Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyšetrovanie potvrdilo: Lietadlo nad Ukrajinou zostrelila ruská raketa

13.10.2015, 14:22 | ČTK | TREND.sk

Holandskí vyšetrovatelia podľa očakávania oznámili, že malajzijský boeing MH17 zostrelila vlani nad Donbasom raketa Buk ruskej výroby odpálená z východnej Ukrajiny.

  • Tlačiť
  • 2

Krajina mala svoj vzdušný priestor uzavrieť, lenže nikto nepomyslel na riziko pre civilné lety, píše sa v dlho očakávanej správe, z ktorej citovala agentúra Reuters. Holandská správa sa zaoberá len príčinami katastrofy, o vinníkovi má neskôr rozhodnúť súbežné policajné vyšetrovanie.

Lietadlo bol v polovici minulého júla zostrelené nad územím vojnou zmietaného Donbasu, v troskách zahynulo 298 ľudí, z toho asi dve tretiny Holanďanov.

Kyjev a jeho západní spojenci obviňujú z útoku na lietadlo povstalcov vyzbrojovania Moskvou či priamo ruskú armádu. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk povedal, že zostrelenie lietadla bola „operácia ruských tajných služieb“. Rusko už skôr varovalo pred unáhlenými závermi, podľa neho je najpravdepodobnejšou príčinou katastrofy raketový útok ukrajinského bojového lietadla.

Holanďania svoju správu krátko pred oficiálnym zverejnením predstavili príbuzným obetí. Otec jedného z cestujúcich agentúre AP povedal, že pasažieri podľa správy zomreli takmer okamžite. Emočne vypätý moment nastal podľa neho vo chvíli, keď príbuzní zhliadli animáciu zásahu.

Ruskú raketu zem-vzduch typu Buk podľa niektorých tvrdení údajne používali povstalci, vo výzbroji ju ale má aj ukrajinská a ruská armáda.

Report z pádu MH17

  • Tlačiť
  • 2