Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

NAKA a prokurátorka boli na Kočnerovej strane. Súd to otvorene kritizuje

10.05.2018, 11:38 | TREND.sk

Pri kauze Glance House, do ktorej bol zapletený aj kontroverzný podnikateľ Marián Kočner, vyšetrovatelia viacnásobne pochybili v prospech obchodnej partnerky M. Kočnera. Píše sa o tom v zdôvodnení súdneho verdiktu. Vyšetrovateľ Štefan Jombík riešil viaceré prípady podnikateľa, pričom sa zakaždým skončili v jeho prospech.

  • Tlačiť
  • 1

V kauze ide o bytovku v Bernolákove, na ktorú si na jednej strane robí nárok Jana Šlachtová a na druhej strane Róbert Číž, jej bývalý obchodný partner. J. Šlachtovej v spore pomáhal M. Kočner.

Spoločne R. Číža obvinili, že sa obchodnú partnerku pokúsil podvodom o bytovku pripraviť. R. Číž namietal, že obvinenie je vykonštruované, a po šiestich rokoch od začiatku vyšetrovania mu dal za pravdu Okresný súd Bratislava II.

Falšované podpisy

Ako uvádza denník Sme, v rozhodnutí súd konštatuje, že vyšetrovatelia urobili viaceré chyby. Zodpovední policajti z NAKA sa napríklad zameriavali na preukazovanie faktov, ktoré s vecou nesúviseli.

Taktiež vypočuli svedkov, ktorí pre prípad neboli dôležití, a nevypočuli tých, ktorí naopak dôležití boli. Pri manželke R. Číža, podľa polície spolupáchateľke podvodu, boli viaceré podpisy falošné. Potvrdila to kriminalistická expertíza.

Neprehliadnite

Bez výčitiek sudcu neobišla ani dozorujúca prokurátorka Mária Trstenská. Spôsob vyčíslenia škody, ktorú mal R. Číž bývalej obchodnej partnerke spôsobiť, považuje za absurdný.

O vine R. Číža hovoril od začiatku prípadu bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka – priateľ Mariána Kočnera – s úplnou istotou. Čelí za to dosiaľ neukončenému disciplinárnemu konaniu.

Namietal zaujatosť, odignorovali ho

R. Číž tiež namietal, že vyšetrovatelia sú zaujatí, no podľa súdu sa tým nik nezaoberal. Sudca to považuje za indíciu manipulácie s vyšetrovacím spisom.

Po jeho výsluchu R. Čížovi zavolal Marián Kočner. „V ten istý deň po výpovedi sa ma pokúšal kontaktovať neskorší svedok Marián Kočner, čo som oznámil vyšetrovateľovi Barochovskému. Ten mi na moje prekvapenie odporučil, aby som sa s ním kontaktoval,“ vyhlásil podnikateľ.

„Zavolal som vyšetrovateľovi, ktorý sa prípadom zaoberal, čo mám robiť. Povedal, nech Kočnerovi zavolám v zmysle, že on mi chce len dobre.“ O pár dní R. Číža obvinili.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Marian Kočner