Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výsledky sú negatívne. Pacientka v Trnave nie je nakazená koronavírusom

25.02.2020, 11:11 | TASR

Pacientka hospitalizovaná s podozrením na koronavírus vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trnave nie je nakazená týmto vírusom. Potvrdil to referent pre vzťahy s verejnosťou Matej Martovič z FN v Trnave.

  • Tlačiť
  • 0

Článok bol aktualizovaný o stanovisko nemocnice: 

„U pacientky boli vykonané potrebné vyšetrenia na zistenie prítomnosti koronavírusu. Výsledky sú negatívne,“ informoval M. Martovič.

Nemocnica prijala ženu v pondelok 24. februára v popoludňajších hodinách cez Urgentný príjem FN. „Hospitalizovaná bola na základe prísnych pravidiel. Následne bola izolovaná na Infekčnej klinike FN Trnava,“ uviedol M. Martovič.

Neprehliadnite

Situácia v Taliansku

Taliansky premiér Giuseppe Conte obvinil vedenie nemocnice na severe krajiny z prepuknutia nákazy novým koronavírusom.

„V tejto chvíli vieme, že spôsob, akým bolo jedno nemocničné zariadenie riadené, nebol úplne primeraný,“ uviedol G. Conte pre taliansku televíziu v pondelok večer. „Určite to prispelo k šíreniu,“ konštatoval bez toho, aby túto inštitúciu menoval.

Agentúra AP pripomína, že hlavným centrom nákazy je mesto Codogno, približne 50 kilometrov juhovýchodne od Milána. V Codogne a niekoľkých ďalších mestách v severnom Taliansku platia karanténne opatrenia s cieľom zabrániť šíreniu nákazy.

Od piatka stúpol počet nakazených zo šesť na 229, čo predstavuje najvyšší počet potvrdených prípadov nákazy v Európe. V pondelok sa nárast počtu nových prípadov stabilizoval, keď hlásili len desať ďalších prípadov nákazy.

V Taliansku doteraz po infikovaní sa týmto vírusom zomrelo sedem osôb, pričom vo všetkých prípadoch išlo buď o starších ľudí alebo osoby s predchádzajúcimi zdravotnými problémami.

Prípad nákazy novým koronavírusom medzitým potvrdili v sicílskom Palerme, čo podľa agentúry DPA poukazuje na šírenie potenciálne smrtiaceho vírusu do južného Talianska.

Na koronavírus pozitívne testovali ženu z Bergama, mesta z infekciou postihnutého Lombardska. Žena bola súčasťou skupiny turistov na návšteve Palerma, uviedol sicílsky guvernér Nello Musumeci na Facebooku.

V Iráne stúpa počet obetí

V Iráne potvrdili v utorok ďalšie tri úmrtia, ku ktorým došlo v dôsledku nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Celková bilancia koronavírusu a respiračného ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje, tak v Iráne podľa štátnych médií stúpla na 15 mŕtvych.

Štátna tlačová agentúra IRNA uviedla, že dve staršie ženy zomreli v centrálnej provincii Markazí a jeden pacient v severnej provincii Alborz. V celej krajine zatiaľ potvrdili 61 prípadov nákazy koronavírusom.

Nákaza sa v Iráne šíri najmä v meste Kom a jeho okolí, kam sa vírus podľa úradov dostal prostredníctvom ľudí, ktorí prišli z Číny. Miestny zákonodarca Ahmad Amírabádí Faráhání v pondelok uviedol, že počet úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu v meste Kom stúpol až na 50. Faráhání obvinil iránsku vládu, že sa snaží ututlať rozsah šírenia koronavírusu v Kome a jeho okolí.

Južná Kórea hlásila 60 nových prípadov

Južná Kórea hlásila v utorok 60 ďalších prípadov nákazy novým koronavírusom, ide o najmenšie zvýšenie za posledné štyri dni. Tento aktuálny údaj zverejnilo ráno Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC), na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.

V Južnej Kórei majú teraz 893 prípadov infekcie, čo je najväčší celoštátny počet mimo Číny. Vírusu podľahol ďalší človek, celkový počet úmrtí v krajine je osem, dodalo KCDC.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy koronavírus

Diskusia (0 reakcií)