Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výsledky PISA 2018: Slovensko je stále pod priemerom EÚ aj susedov

03.12.2019, 11:25 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Slovenskí žiaci sa výrazne zlepšili v matematike, ich výsledky sú však stále pod priemerom OECD. V čítaní s porozumením a prírodných vedách žiaci výrazne zaostávajú za vyspelými krajinami a v porovnaní so susednými krajinami V4 sa ich hendikep dokonca zväčšuje. A čo je najvážnejšie – slovenské školstvo nevie pomôcť deťom zo sociálne slabšieho prostredia a situácia sa zhoršuje. To sú kľúčové zistenia z testovania 15-ročných žiakov z celého sveta PISA OECD 2018.

  • Tlačiť
  • 18

Najnovšie výsledky medzinárodného testovania sú pre Slovensko priaznivejšie ako v ostatných rokoch. Zastavil sa pokračujúci prepad vo všetkých oblastiach – matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti.

Vedomosti a zručnosti 15-ročných žiakov a študentov sú podľa výsledkov v každej disciplíne lepšie ako pri ostatnom testovaní. Najvýraznejšie zlepšenie je vidieť v oblasti matematiky – slovenskí žiaci sa riešení a chápaní logických a matematických príkladov priblížili priemeru najvyspelejších krajín sveta OECD.

Výsledky testovania však ukázali aj to, že slovenskí žiaci naďalej výrazne zaostávajú za svojimi rovesníkmi z krajín vyspelého sveta v čítaní s porozumením aj v zručnostiach a práci s vedomosťami v oblasti prírodných vied.

„V oblasti čitateľskej a prírodovednej gramotnosti zostal výkon slovenských žiakov, podobne ako v predchádzajúcom cykle PISA 2015, pod priemerom krajín OECD,“ konštatuje ministerstvo školstva v stanovisku k výsledkom.

Made with Flourish

Druhá liga

Výsledky definitívne potvrdili, že slovenské školstvo sa prepadlo na úroveň menej vyspelých krajín. Susedné štáty V4, s ktorými malo Slovensko po páde komunistického režimu podobnú štartovaciu čiaru, sú v oblasti školstva oveľa ďalej. Česká republika sa zaradila do prvej dvadsiatky najlepších krajín, Poľsko dokonca do prvej desiatky. Výrazne lepšie výsledky dosahujú vo všetkých meraných oblastiach.

Vzdelávací systém na Slovensku sa po 30 rokoch od prechodu na trhové hospodárstvo môže porovnávať s krajinami, akými sú Čile, Turecko, Grécko či Ukrajina. Z krajín EÚ dosiahli nižšie priemerné výsledky v porovnaní so Slovenskom už len žiaci z

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy PISA, školstvo, testovanie, vzdelávanie