Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výsmech spravodlivosti

06.09.2016, 17:50 | Oliver Brunovský | © 2016 News and Media Holding

Názor | Dnes dopoludnia vyšetrovateľ NAKA Stanislav Laho v spoločnosti prokurátorky Krajskej prokuratúry Sone Juríčkovej vypočúval moje dve kolegyne Zuzanu Petkovú a Xéniu Makarovú. Robil to dlho a dôsledne napriek tomu, že mu obe do protokolu hneď na úvod uviedli, že nedôverujú jemu ani Národnej kriminálnej agentúre (NAKA), pretože sú podriadené Robertovi Kaliňákovi, ktorý je oznamovateľom údajnej trestnej činnosti, ktorú vyšetruje.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy

Názory

Novinárky a autorky článku boli predvolané na výsluch ako svedkyne v súvislosti s januárovým článkom TRENDU Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH. Tým malo dôjsť podľa Kaliňáka k ohováraniu ministrov. Vyšetrovateľ ani prokurátorka však nedokázali označiť žiadny výrok z článku, ktorý by bol nepravdivý alebo niesol známky ohovárania.

Neprehliadnite

Pridelenie tohto prípadu Národnej kriminálnej agentúre, ktorá by mala riešiť najzávažnejšie zločiny, policajti zdôvodňujú potrebou viesť vyšetrovanie rozsiahlych karuselových podvodov s DPH na jednom mieste. Novinárky sa v čase zverejnenia štyri roky starej kauzy logicky pýtali, či policajti už vypočúvali aj v spise spomínaných ministrov a funkcionárov Smeru. Odpoveď na túto otázku ale dodnes nie je známa. Hlavný aktér kauzy je podľa všetkého takisto na slobode.

TREND 4/2016

Nazvite si to ako chcete, podľa môjho názoru ide nielen o podozrivo neúčinné vyšetrovanie závažnej spoločenskej kauzy políciou a prokuratúrou, ale zároveň o hrubé zastrašovanie novinárov, kritikov a tých, ktorí prejavili záujem o jej riadne vyšetrenie.

Toto sa, bohužiaľ, v súčasnosti na Slovensku deje. Vyšetrovatelia snažiaci sa o objasnenie politikou zapáchajúcich káuz ich už nevyšetrujú. Prokurátorovi, ktorý sa snažil pozbierať dôkazy, polícia „zobrala na preverovanie“ jeho spisy.

Podnet daňových kriminalistov po objavení kauzy Bašternák polícia odmietla a pripravovanú sťažnosť daniarov nadriadení stopli. No zato poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča, ktorý mal údajne porušiť bankové tajomstvo, zbalili okamžite. A, čuduj sa svete, premiéra Fica, ktorý v politickom boji šibrinkoval údajmi spadajúcimi pod daňové tajomstvo, ani náhodou. Asi ho nevedia nájsť...

Včera sa na facebooku objavilo video zo súdneho pojednávania na Okresnom súde Bratislava III, s nakrútením ktorého nemožno v žiadnom prípade súhlasiť. Napriek tomu šokujúcim spôsobom ukazuje, ako hlboko klesla štátna moc v znásilňovaní práva.

Sudkyňa Iveta Halvoňová podľa tohto záznamu na otázku právneho zástupcu obvineného, či možno požiadať policajný zbor o súčinnosť pri doručovaní zásielky R. Ficovi, pretože tomu (opäť raz) súd nevie doručiť predvolanie, mala odpovedať: „Nie. Určite nie pre premiéra.“ A na otázku, prečo nie, mala odpovedať: „Pretože by som to neurobila ani poslancovi.“

Som veľmi zvedavý, čo teraz napríklad urobí ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Alebo aspoň čo povie na tému rovnosti všetkých občanov Slovenska pred zákonom.

Pretože pre ďalší vývoj na Slovensku bude nesmierne zaujímavé, čo v tejto situácii urobí každý jeden slušný človek v tejto krajine.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Názory