Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vysoké pokuty a obvinenia z korupcie. Airbus sa prepadol do miliardovej straty

13.02.2020, 09:10 | ČTK

Európsky výrobca leteckej techniky Airbus Group sa v roku 2019 prepadol z predminulého čistého zisku cez tri miliardy eur do čistej straty takmer 1,4 miliardy eur. Firma to uviedla vo štvrtok vo svojom sídle v Toulouse na juhu Francúzska. Na vine sú miliardové pokuty za obvinenia z korupcie, ktoré spoločnosť musela zaplatiť v niekoľkých krajinách, aby sa vyhla odsúdeniu.

  • Tlačiť
  • 4

Airbus Group po dohode s európskymi úradmi súhlasil, že aby urovnal obvinenia z úplatkárstva a z korupcie, zaplatí vo Francúzsku, Británii a v Spojených štátoch amerických spolu na pokutách 3,6 miliardy eur.

Stratu prehĺbila tiež pokuta 1,2 miliardy eur za problémový vojenský prepravnej transportér A400M. Tržby sa ale zvýšili o 11 percent na 70,5 miliardy eur. 

Neprehliadnite

Rok 2019 bol však pre Airbus rekordný, firme sa po rokoch podarilo vystriedať na poste najväčšieho svetového výrobcu lietadiel amerického rivala Boeing, ktorý sa od marca 2019 nachádza v hlbokej kríze.

Európania na trh vlani dodali 863 dopravných lietadiel, čo je o osem percent viac ako v roku 2018. Boeing dodal iba 380 lietadiel, o 53 percent menej ako predvlani.

Nový šéf Airbusu Guillaume Faure chce tento rok zvýšiť prevádzkový zisk a na trh dodať 880 dopravných lietadiel, o 17 viac ako vlani. Airbus tiež oznámil, že zvýši svoj podiel v leteckom programe spoločnosti Bombardier pre prúdové lietadlo A220 zo súčasných 50 na 75 percent.

Kanadskej spoločnosti za neho zaplatí 591 miliónov amerických dolárov. Kanadská provincia Quebec bude mať v spoločnom podniku 25 percent.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Airbus, korupcia, pokuty