Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyššia minimálka: pekári už zatvárajú prevádzky a firmy hľadajú kľučky

28.10.2019 | Miroslav Homola

Diskusia (27 reakcií) Pravidlá diskusie

28.10.2019 | Brano L.

Smer sa naozaj utrhol z reťaze. Počítajú s tým, že následky rozhodnutí sa prejavia rozhodovaním podnikateľskej sféry až o X-rokov. Takže ešte takých 5-10 rokov sa bude dať bačovať ďalej. A potom už Fico a Richter budú v dôchodku a budú sa spokojne usmievať.
Kľudne mohli zvýšiť mzdy, aj minimálne za predpokladu zreformovania odvodového systému zamestnancov. Ale to by vyžadovalo v ich lebečných dutinách aj niečo viac ako zmes kyslíka, dusíka a CO2.

28.10.2019 | citatelTrendu

Problém je v tom že ani opozácia neprináša ucelené návrhy reformy odvodov (paškvil OB od SAS by skončil miliardovou sekerou v štáte, čo by si to odnieslo? Zdravotníctvo, školstvo, poľnohodpodárstvo?). Chýbajú návrhy od pol. strán ako zreformovať odvody tak aby peniaze nechábali, t.j. zracionalizovať služby štátu. Slovo efektívny štát je v tejto krajine neznámy pojem. Sú tu obrovské rezervy a zatiaľ žiadna strana nepredstavila návrh ich zreformovania až na nejaké nesystémové výkriky do tmy-zrušenie VÚC tuším PS. Ak tej reforme majú ľudia uveriť, musí byť ucelená a zrozumiteľne občanovi vysvetlená (úspory štátu sa použijú na ...).

Lenže naši politici, na zaplakanie. Videla som včerajší prieskum preferencií. Februárové voľby budú desné, každá strana dostane okolo 7-10%, v parlamente možno 10 strán, vo vláde aspoň 5-6 strán aby niečo vyskladali. Osobne to vidím že do roka budú nové voľby, čisté zúfalstvo.

Kto ešte nezaložil pol. stranu nech sa prihlási u súdruha Žinčicu. Máme 5,4 milióna obyvateľov, môžeme mať aj toľko strán, čo na tom že každá z nich je neschopná a neprináša žiadny poriadny program, len ego vodcu.

28.10.2019 | @@@

ved to je ten problem tych reforiem ...opozicia to vidi tak že ludom po reforme odvodov akože niečo necha ale zaroven od nich tie iste peniaze vytiahne cez ine veci doplatky a poplatnky na inom takže nakoniec z toho nič ludia nebudu mať to bude ten priemer ....na urovni jednotlivca to bude zas o tom že jeden sa nabali a iny bude platiť ešte viac a ten čo sa nabali to budu zas ti najbohatši na ukor ostatnych presne o tom je cely odvodvy bonus od Sas

a potom že odbornici ...oj.bavači su to nič viac

28.10.2019 | martin33

Existuju vedecke studie, ze nocna praca je zdravotnym rizikom. Smer sice nemusim, ale toto schvalujem. Ak chce niekto rano cerstvy chlieb, tak nech si priplati alebo si ho upecie sam.
Problem reformy odvodoveho systemu je v tom, ze existuje obrovska masa volicov zvyknuta na veci "zadarmo", s nulovou vlastnou zodpovednostou a preto je nemozne transformovat zdravotnu "dan" na skutocne zdravotne poistenie, kde bude clovek, ktory sa aktivne stara o svoje zdravie odmenovany a ten co robi opak, trestany. Podobne je aj socialny odvodovy system s masov dochodcov - volicov nereformovatelny.
Jedinou zmenou, ktora by snad bola sancou na uspech a mohla by aspon otvorit diskusiu, by bola povinnost v pracovnej zmluve uvadzat nie "hrubu" ale "superhrubu mzdu" teda sumu vsetkych nakladov, co zamestnanec stoji zamestnavatela (vratane dovolenky, pri zenach by sa uvadzaly aj potencialne naklady zamestnavatela na matersku dovolenku a potencialne naklady z rizika nemoznosti prepustit tehotnu zenu ani v skusobnej dobe, co by snad konecne ukoncilo diskusiu o "platovej diskriminacii" zien, ...)

28.10.2019 | enko

dobry den martin33 - lenze to nie je o peceni chleba, auto vyrobene v noci, pocas 3 smennej prevadzky by ste tiez predavali drahsie ? Chlieb si asi piect nebudeme kazdy sam doma, ale tipol by som si ze vyrazne stupne predaj mrazeneho peciva dopekaneho v elektrickych peciach v supermarkete.

28.10.2019 | @@@

takže chceš napisať čo teba po zdravi ostatnych hlavne že ti sediš v urade popijaš kavičku a chceš lacnejšie auto na ktory ti niekto ma pracovať aj v noci hoc si zniči zdravie ved pokial to nie je tvoje zdravie tak ta to netrapi všakže :D :D :D

28.10.2019 | Marek111

trojsmenova vyroba ma ekonomicke odovodnenie. nechcem nikoho nutit robit po nociach, no ak ju zrusia, je potrebne sa pripravit na vyrazne zdrazovanie tovaru.
mne to neprekaza, ale prvi co budu pindat su prave tito robotnici, ze nevedia vyzit.

28.10.2019 | @@@

prečo by nevedeli vyžiť ?...

28.10.2019 | martin33

"je potrebne sa pripravit na vyrazne zdrazovanie tovaru."

Alebo posun vyroby tovaru k mensej zavislosti na pracovnej sile (roboty, automatizacia, ...).

Automaticka pekaren na chlieb, sa vyraba aj pre domacnosti, preco preboha by to tak nemohlo fungovat vo velkom.

28.10.2019 | martin33

"auto vyrobene v noci, pocas 3 smennej prevadzky by ste tiez predavali drahsie ? "

Presne tak. Alebo si na auto pockam, lebo kapacita vyroby pri obmedzeniach na pracovnu silu, umoznuje len 2 smennu prevadzku, alebo si za to auto priplatim. Ak chce vyrobca vyrabat 24 hodin v kuse, nech nasadi roboty.

28.10.2019 | @@@

pišeš že ludia chcu všetko zdarmo ....no nemyslim si ...ide skôr o to kolko naš štat dava pre ludi a kolko si ponechava čiže napriklad pomer kolko štat vydava na socialne zabezpečenie k pomeru hdp napriklad toto https://en.wikipedi... .... potom je jasne že ked celkove vydavky štatu k pomeru hdp su na urovni krajin zapadnej europy potom je nezmysel ak štat šetri na ludoch ale zaroven neznižuje vlastne vydaky ktore su tak vysoke ....ani jedna vlada čo tu doteraz bola neznižovala vydavky štatu na vlastny chod štatu len znižovali vydavky na socialnu oblast kde sice ušetrili a potom prinos pre ludi nebol žiadny ked tie ušetrene peniaze končili zas len v rukach štatnych uradnikov na ich vyššie mzdy alebo ine vyhody napriklad aj tak ked si poslanci zvyšili mzdu z 3,5tisic eur na 5tisic eur a to dokonca podporovali aj opozočny poslanci najmä z sas ktory paradoxe by radi šetrili v socialnej oblasti na dôchococh ale ked maju priadať seba tam tam nemaju zabran :D :D :D

28.10.2019 | citatelTrendu

Lenže je to presne ako píše 3@@@-ak bude zavedený odvodový bonus, ušetrené odvody zaplatíš na poplatkoch u lekára, rehabilitácii, poplatkoch a pod. Navyše k tomu zrušia zopár socanských balíčkov. Takže chudák bude ešte väčší chudák.

Skutočná úspora ale nebude, pretože naozaj zatiaľ pravicové strany neprišli s reformou čo by ušetrila náklady na starne štátu. A veľkú väčšinu nákladov tvorí školstvo, zdravotníctvo, soc. poisťovňa, diaľnice. Bez reformy štát.správy sa jednoducho neposunieme vpred. Opozícia to vôbec nepochopila.

28.10.2019 | @@@

presne tak .....

takto funguje pravica na slovensku len šetriť na ludoch o tom pišem už davno ....ale to aby politici šetrili na sebe na štatnych inštituciach to už nie tym naopak chcu len dalej pridavať ved podla nich na to penazi je dosť

28.10.2019 | Brano L.

Nepísal som o zdravotnej dani.
Ale o tom, presunúť odvodové zaťaženie do iných foriem zdanenia. Tak ako to urobili v Nemecku.

28.10.2019 | martin33

Co chces este zdanovat, ked priemerne danovo-odvodove zatazenie zamestnanca znacne presahuje 50% ?
Urcita rezerva je este v majetkovych daniach, ale to je politicky nepriechodne (vela politikov a statnych funkcionarov ma "alobalovy cash" umiestneny v nehnutelnostiach).

28.10.2019 | @@@

na vyššie dane z nehnutelonosti by najviac doplatili ti najchudobnejši najmä dôchodcovia .....tym štat nič nezvyši takto by im ešte z toho malo čo maju zobral viac čiže by ich uvrhol ešte do väčšej biedy

28.10.2019 | martin33

Pochybujem, ze dochodca, ktory byva na vidieku, v dome s trhovou cenou bratislavskej garaze, by najviac doplatil na vyssiu dan z nehnutelnosti. Hlavne vtedy ak by existovala odpocitatelna polozka na prvu nehnutelnots, pripadne by dan mohla byt odlozena a zaplatit by ju museli az dedici, pri predaji zdedenej nehnutelnosti.

28.10.2019 | @@@

ty važne mysliš žeby to tak politici vedeli nastaviť žeby na to nedoplatili prave ti najchudobnejši ? :D :D :D .....

ty pišeš "Pochybujem, ze dochodca, ktory byva na vidieku, v dome s trhovou cenou bratislavskej garaze" ....otazka je kto urči aka je hodnota domu alebo bytu ?...po dalšie otazka je kolko na tom chceš vybrať ?.... po dalšie zas si nemysli že všade su byty a domy zdarmo a len v ba su ceny vysoke to nie je pravda ....podla mna aj preto politici idu hovoriť o vyššom vybere na daniach prave v tejto oblasti lebo zas chcu od tych najbiednejšich vybrať viac aby ti ich kamarati zas ziskali viac :D

28.10.2019 | @@@

Kľudne mohli zvýšiť mzdy, aj minimálne za predpokladu zreformovania odvodového systému zamestnancov.....a to zreformovanie si predstavuješ isto tak že nakoniec z tej zvyšenej mzdy nebudu mať zamestnanci nič :D :D :D

28.10.2019 | Brano L.

Samozrejme, že reforma odvodového systému priamo nezmení u zamestnanca nič. Ale pomôže zamestnávateľom. Keď sa chceš rehotať, tak prosím. Nemecko také niečo urobilo a valcuje ešte stále všetkých od Grékov po Talianov.
Pre zamestnancov by viac pomohol lepší valorizačný mechanizmus nezdaniteľnej časti príjmu.
Mimochodom už dnes platím v lepšej reštaurácii na Slovensku viac ako v tom hnusnom nezodpovednom Grécku. Som zvedavý, do kedy bude schopná ekonomika zvládať experimenty súčasných kolesníkov. Ja to počítam tak na 5-10 rokov. Potom budeme patriť medzi takých premiantov ako boli Gréci v rokoch 2008-2013. Lebo nezabúdajte, že my nemáme samostatnú monetárnu politiku. Nemôžeme devalvovať postupne a nenápadne, ako to robia v Maďarsku a Poľsku. Musíme si neustále udržiavať dostatočnú konkurencieschopnosť vo vnútri Eurozóny.
Teda ak by sa zdvihli mzdy a skutočne sme mali skvelú vedu a školstvo + kvalitnú verejnú správu, ktorá pomáha inovatívnym podnikom, tak by som nič nehovoril. Ale sám dobre viete, že ani v jednej z týchto oblastí Slovensko nevyniká, presnejšie Slovensko spí stále v polovici 20-teho storočia.
Len svet sa posunul niekde inde.

28.10.2019 | @@@

aked nezmeni u zamestnanca nič tak načo je ?...aby sa zamestnaavtel nabalil zas na ukor zamestnanca ??....lebo z tvojich slov to tak vyzera že len o to jedine ti ide

28.10.2019 | miki_02

Ako môžete tak hlúpo pýtať vôbec? Všetko má svoju cenu. Aby zrazu neboli všetci prekvapení keď sa z nás stane krajina podbná Balkánskym štátom, kde takmer polovica produktívneho obyvateľstva žije v zahraničí a posiela domov pár drobných.

28.10.2019 | _martin_

Ide len o to, či skončia v base, alebo ešte ustoja nejaké to volebné obdobie s imunitou.

28.10.2019 | MyslimSiTo

ale no tak, takuto hysteriu. aspon budu ludia menej chleba jest a zdravsie sa stravovat. vsetci vieme, ze sa to nestane

28.10.2019 | cimro

Tieto tanečky počúvame po každom zvýšení akejkoľvek mzdy.

28.10.2019 | salamoon

zase tie vypatlane pravicove dristy o minimalnej mzde.. chodte sa stazovat do zahr. retazcov, tam sa robi biznis.. nielen na ukor malych pekarov..

29.10.2019 | fedormaker

... skvelá fotografia, jooooooj, tá má audio aj bez zvuku. Palec hore.