Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

10 vzorov pre Kaliňáka a spol alebo keď sa chlapi nevykrúcali

13.06.2016, 18:30 | Jozef Tvardzík | © 2016 News and Media Holding

V slušných krajinách podávali ministri demisie za oveľa menšie priestupky. Ich odchodu z postu často nepredchádzali škandály, v ktorých sa vo veľkom míňali štátne peniaze, ale šlo o prípady morálnej integrity a chlapského priznania si svojej slabosti a pochybení pred voličmi.

  • Tlačiť
  • 5

Minister vnútra Robert Kaliňák nie je na Slovensku ani zďaleka jediný, s ktorým sa spájajú kauzy a podozrenia z korupcie. V minulosti médiá podrobne zdokumentovali desiatky prípadov, v ktorých sa verejné prostriedky vyhadzovali von oknom a politické špičky mali napojenia na pochybných podnikateľov. Napriek tomu, žiaden politik neskončil vo väzení.

Je to jeden z dôvodov, prečo sme dospeli do štádia, v ktorom sa už nad pochybným prideľovaním verejných zákaziek a kradnutím ani nerozčuľujeme, lebo to tak nejako na Slovensku funguje. Chýba tu spravodlivosť, prípady končia v žumpe súdneho labyrintu a politikom chýba kultúra morálnej zodpovednosti. Mimochodom, dosť bežná a principiálna záležitosť za našimi hranicami. 

„Sú to predovšetkým politici, ktorí mali byť prví, kto nastaví kultúrnu tvár spoločnosti. Mne na politikoch chýba práve tento rozmer: ako politik som zodpovedný za všetkých občanov Slovenska, aký obraz a kultúru im prinášam,“ povedal v rozhovore pre TREND.sk kňaz Ján Sucháň.

V slušných krajinách (dokonca aj v korupciou prehnitom Rumunsku) podávali ministri demisie za oveľa … oveľa menšie priestupky. Cítili pokoru nie k sebe, ale k svojim voličom, ktorých zastupujú.

1. Predbiehanie sa u lekára

Najnovším príkladom je lotyšský minister zdravotníctva Guntis Belévičs, ktorý minulý týždeň zložil funkciu po afére týkajúcej sa prednostného ošetrenia v nemocnici v Rige. 

Bez ohľadu na čakaciu listinu si dohovoril neakútny zákrok, na ktorý sa bežní pacienti musia dlho vopred objednávať. Tak ako sa mu nechcelo čakať na operáciu, nečakal ani s rezignáciou a odstúpil aspoň s hrdosťou. 

2. Hodinky

Koncom roka 2013 podal demisiu poľský minister dopravy Slawomir Nowak po tom, čo vyšetrovanie prokuratúry preukázalo, že minister vo svojom majetkovom priznaní neuviedol, že vlastní drahé náramkové hodinky.

Jeho hodinky mali podľa vyšetrovateľov cenu 2 500 eur, zatiaľ čo poľské médiá hovoria až o 4-tisíc eurách. Žalobu na neho podal opozičný poslanec Andrzej Romanek na základe článku v týždenníku Wprost. Minister a poslanec podal demisiu takmer okamžite, aby mohol byť stíhaný poľským Sejmom.

Poľský politik Slawomir NowakZdroj: pl.wikipedia.org

3. Upratovačka bez víz

Vo februári 2014 podal demisiu britský minister pre imigračnú politiku Mark Harper, ktorý zamestnal vo svojej domácnosti upratovačku bez povolenia na pobyt v Británii. Férový politik si upratovačku overoval, keď ju zamestnal v roku 2007. Vtedy mu predložila povolenie na pobyt v Británii aj povolenie pracovať ako súkromná podnikateľka.

Keď sa M. Harper v roku 2010 stal členom vlády a v septembri 2012 ministrom pre imigračnú politiku, znova preveroval jej doklady. Všetky kontroly potvrdili, že upratovačka v Británii žije a pracuje legálne. 

Prelomová bola štvrtá kontrola, ktorú M. Harper podnikol po schválení nového zákona o prisťahovalectve. Vyžiadal si kópie všetkých nevyhnutných dokladov a predložil ich imigračnej službe. Tá začiatkom februára zistila, že žena nemá povolenie na pobyt v Británii. Rezignoval bez otáľania, čo premiér David Cameron ocenil ako čestné rozhodnutie

Bývalý britský minister pre imigračnú politiku Mark HarperZdroj: markharper.org

4. Padnutá strecha

Poctu si zaslúži aj lotyšský premiér Valdis Dombrovskis, ktorý odstúpil v novembri 2013 po tom, ako sa v Rige zrútila strecha supermarketu. V troskách obchodného centra Maxima zomrelo 54 ľudí. 

Expremiér V. Dombrovskis pri zdôvodňovaní demisie vyhlásil, že „krajina potrebuje vládu, ktorá bude schopná vyriešiť vzniknutú situáciu a bude mať väčšiu podporu parlamentu aj silnejší mandát dôvery“.

Expremiér bol mimoriadne populárny a prebral ekonomiku v roku 2009 v stave, keď HDP padol pre krízu o 17 percent. V súčasnosti patrí krajina k najrýchlejšie rastúcim štátom únie. Férovosť sa mu oplatila, pretože sa nestratil. V súčasnosti je podpredsedom Európskej komisie pre euro a sociálny dialóg. 

5. Blamáž Macedónsko

V marci tohto roka grécky minister pre migračnú politiku Jannis Muzalas rezignoval po tom, ako v jednom televíznom rozhovore použil slovo Macedónsko, čím vyvolal v Grécku rozruch. Tento názov je medzi oboma krajinami dlhodobo predmetom sporov. Pre slovenského smrteľníka banalita, ale pre obe krajiny má politický kontext. 

Atény odmietajú priznať Skopje právo používať názov Macedónsko, pretože sa obávajú, že toto pomenovanie v sebe môže zahŕňať územné nároky na rovnomennú grécku provinciu. Macedónsko to síce popiera, Grécko ale napriek tomu kvôli sporu blokuje Macedóncom prístup do EÚ a NATO.

6. Facka cez Facebook

Portugalský minister kultúry Joao Soares rezignoval v apríli tohto roka po tom, čo sa dvom novinárom na sociálnej sieti Facebook vyhrážal, že im dá pár dobrých faciek.

Novinári v editoriáli denníka Público sa pritom kriticky opreli do vládnej kultúrnej politiky. V krajine vzbudili slová ministra verejné pohoršenie. Je pravda, že minister demisiu nepodal ľahko. Od začiatku tvrdil, že nechcel zaútočiť na slobodu slova, ale novinárom by uštedril facky za ohováranie.

Dôležitejšie ale je, že do 24 hodín demisiu podal a odôvodnil to „hlbokou solidaritou voči vláde a ľavicovému politickému projektu“.

7. Pokuta za rýchlosť

V roku 2012 rezignoval britský minister pre energetiku a klimatické zmeny Chris Huhne. Krk mu zlomil pokus zakryť dopravný priestupok, ktorého sa dopustil ešte v roku 2003. 

Policajná kamera pristihla jeho auto pri rýchlej jazde, jeho manželka Vicky Pryce vtedy prevzala zodpovednosť na seba, aby politik neprišiel o vodičský preukaz. Keďže prokuratúra mala dostatok dôkazov a začala vyšetrovanie, minister skončil. 

Manželia sa najprv rozviedli, neskôr aj skončili vo väzení na osem mesiacov. Po pár týždňoch ale boli obaja vonku. Podľa britských zákonov sú väzni odsúdení na menej ako rok automaticky prepustení po odpykaní polovice trestu. V odôvodnených prípadoch sa môžu dostať podmienečne na slobodu aj skôr. Pokuta ich ale neminula a politik zaplatil 78-tisíc libier. 

Slovenská realita: Bývalý predseda SNS Ján Slota dostal pred týždňom za alkohol za volantom podmienku pol roka s odkladom na jeden rok. Za volant si nesmie sadnúť šesť rokov. Ani opakované šoférovanie pod vplyvom alkoholu neznamená pre Jána Slotu nepodmienečný trest.

8. Nevera

V novembri 2012 rezignoval šéf americkej spravodajskej služby CIA David Petraeus. „Po tom, čo som bol ženatý 37 rokov, som sklamal, keď som bol neverný svojej žene. Takéto správanie je neospravedlniteľné, ako pre manžela, tak pre vedúceho takej organizácie, akou CIA je,“ odôvodnil svoje zlyhanie D. Petraeus, ktorý velil medzinárodným silám v Afganistane.

Odstupujúceho šéfa CIA, ktorý na poste pôsobil od septembra 2011, prezident Barack Obama označil za jedného z najlepších generálov jeho generácie. 

9. Vysoké náklady na bývanie

V roku 2010 odstúpil v Británii štátny tajomník na ministerstve financií David Laws. Škandál sa týkal nákladov na ubytovanie. Štátny tajomník si nárokoval 950 libier mesačne za prenájom izby v dome, ktorý patrí jeho dlhoročnému partnerovi Jamesovi Lundiemu.

Verejné peniaze využíval v rokoch 2004 až 2009, pričom celková suma presiahla 40-tisíc libier. Politik bol pritom známy ako bývalý bankár s miliónmi na účte. „Neviem, ako mám pracovať na novom rozpočte a škrtoch vo verejných výdavkoch, keď čelím takýmto podozreniam,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie. 

Na Slovensku si premiér Robert Fico prenajíma byt v komplexe Bonaparte a byty tam vlastnia aj exminister Ján Počiatek či Marek Turčan, ktorý je susedom a bývalým kolegom R. Kaliňáka z advokátskej kancelárie. Zhodou okolností túto bytovku spoluvlastní podnikateľ a hviezda DPH škandálu Ladislav Bašternák. Morálny problém? Žiaden. Skôr naopak. Premiér podľa ministra vnútra „urobil gesto“, keď napriek tomu, že má nárok na byt zo svojej funkcie, nechcel zaťažovať štátny rozpočet, a tak si byt prenajal ako súkromná osoba. 

10. Islandský ľud

Informácie o tajných kontách a ich majiteľoch v daňových rajoch Panama Leaks stáli na Islande premiérske kreslo Sigmundura Davída Gunnlaugssona. Expremiér vlastnil 50 percent akcií schránkovej spoločnosti Wintris Inc. na Britských Panenských ostrovoch, ktorá bola prepísaná v roku 2009 na jeho manželku. 

Panama Leaks odhalili úniky kapitálu do daňových rajov, čo neznamená automaticky nelegálnu činnosť. Po tvrdých protestoch a kritike verejnosti demisiu premiér podal v apríli tohto roku. Oveľa vážnejším dôvodom na rezignáciu bola skôr hrdosť Islanďanov, ktorí by mu to nezabudli.

Obyvatelia ostrova brali bankové kontá v zahraničí ako zradu voči stabilite krajiny. Expremiér po finančnej kríze zdôrazňoval, že ekonomika je zdravá a verí v islandskú korunu. Ak by tomu tak skutočne bolo, nemusel by si ulievať peniaze na karibský ostrov.

Ak by sa expremiér držal striktného (bezvýznamného) vyšetrovania, ako je to na Slovensku zvykom, neodstúpil by. Tlak verejnosti mu ale nedal šancu. 

Island sa s Panama papers tvrdo popasoval. Okrem premiéra rezignoval aj Hrólfur Ölvisson, ktorý stál na čele premiérovej Progresívnej strany. Ten vlastnil niekoľko stránkových firiem a využíval politické konexie, aby získal úvery z islandských bánk. So škandálom boli spájané aj demisie dvoch šéfov dôchodkových fondov: Kristjána Örn Sigurðssona a Káriho Arnór Kárasona. 

Žiadna iná krajina nevyvodila ku škandálu s daňovými schránkami v karibských ostrovoch takú reflexiu ako práve Island (čiastočne len Španielsko, kde odstúpil minister priemyslu José Manuel Soria).

V tomto prípade k demisiám neviedla až tak morálna čistota a férovosť islandských politikov, ako skôr silný odpor verejnosti. Keď premiér nechcel rezignovať, na námestiach sa konali masové protesty, na ktorých sa zúčastnilo od osem do 10 percent obyvateľov ostrova. 

  • Tlačiť
  • 5

Tagy demisia, rezignácia, Robert Kaliňák