Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

W. Müller: Svet sa prikloní k využívaniu jadrovej energie

28.02.2005, 11:58 | TASR

  • Tlačiť
  • 0

Elektrická energia sa bude o 50 rokov získavať z troch hlavných zdrojov: uhlia, atómového jadra a z obnoviteľných prameňov - vody, slnka a vetra. Tento názor vyslovil bývalý nemecký minister hospodárstva a terajší šéf nemeckých uhoľných baní RAG Werner Müller v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt.

Podľa neho sa o polstoročie v energetike celkom určite nebude používať ropa a význam zemného plynu v nej bude klesať. Müller je presvedčený, že časom záujem o jadrovú energiu znovu vzrastie a Zelení budú na čele hnutia zameraného na jej využívanie.

Nemecké elektrárenské spoločnosti v roku 2001 súhlasili so skončením výroby v jadrových blokoch, lebo nemali v úmysle budovať nové kapacity. Na tom sa dodnes ešte nič nezmenilo. Návrat k jadrovej energetike v Nemecku však môže nastať až vtedy, keď do tejto oblasti začnú plynúť nové investície.

Do tých čias nastanú v jadrovej energetike na svete mnohé zásadné zmeny. Jadrová technika bude dovtedy zrejme celkom iná než dnes. "Budeme svedkami toho," povedal Müller, "že najmä tí, čo budú chcieť chrániť ovzdušie pred emisiami, budú musieť stáť na strane jadrovej energie, pretože slnečná energia na to sama nestačí. Preto bude aj vzťah spoločnosti k atómovej energii o 50 rokov iný ako dnes".

Müller sa prihovára aj za cieľavedomé využívanie domácich zdrojov uhlia na výrobu elektriny. Je za to aj napriek tomu, že uhlie z dovozu je lacnejšie. Krajina potrebuje vyrábať elektrickú energiu z vlastného uhlia, hoci drahšieho, aby mala garantovanú vlastnú energetickú bezpečnosť.

Navyše, výroba elektriny z uhlia je zatiaľ stále lacnejšia ako jej získavanie z obnoviteľných zdrojov, teda vetra a slnka. Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Die Presse píše o vstupe Enelu do Slovenských elektrární

Denník pripomína nedávny výrok okresného súdu vo Viedni-Hernalse Mochovciam, v ktorom sa uvádza, že táto jadrová elektráreň je nebezpečná pre zdravie a život

FAZ: Enel sa podieľa na jadrových elektrárňach vo VE

Z najväčšieho holandského odporcu jadra sa stal jej silný zástanca

Francúzi živia projekt priemyselných šampiónov

Do nemeckého prostredia vstupuje Talian

Diskusia (0 reakcií)