Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Weby Penty a Prima banky hackli

26.01.2012, 23:02 | Mirka Kernová | Mediálne.sk

Hackeri z iniciatívy Anonymous zaútočili aj na stránku SOZA, Dôvery, Smeru, SDKÚ aj Tatralandie

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Aktualizácia: Stránky finančnej skupiny Penta po ohlásenom hackerskom útoku nefungujú. Doména Pentaivestments.com nereaguje. 

To isté platí aj pre stránku Prima banky (bývalá Dexia), ktorá patrí finančnej skupine. Internetové sídlo Dôvery patriacej k Pente je zatiaľ stále prístupné.

Skupina sa podľa agentúry SITA rozhodla na stránky Dôvery neútočiť, i keď jej členovia neboli v tejto otázke jednotní. "Nemyslíme si, že dočasné vyradenie domény www.dovera.sk poškodí pacienta tak, ako zdravie pacienta ohrozil štrajk lekárov," uviedli vo svojom predchádzajúcom vyhlásení pre médiá.

Doplnené o 15:33: Ani stránka Dôvery však nakoniec nefunguje. Okrem hackerského útoku to môže súvisieť aj s preťažením stránky, keďže veľa používateľov si chce v dôsledku informovania médií zrejme pozrieť potenciálne útočné ciele hackerov.

Útok môže podľa hovorkyne Dôvery Moniky Šimunovej ohroziť plynulé zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti. "Ak bude stránka www.dovera.sk neprístupná, budú nedostupné nielen publikované informácie, ale aj znemožnená komunikácia, neprístupná služba Elektronická pobočka a nedostupný portál pre dlžníkov," uviedla. "Upozorňujeme na fakt, že web je okrem zdroja informácií aj kanálom na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti a na pravidelnú komunikáciu poisťovne s poistencami, platiteľmi a lekármi," uzavrela Šimunová.

V posledných hodinách padli aj ďalšie stránky, čo môže súvisieť s hackerskými útokmi. Nefungujú napríklad weby Smeru-SD a SDKÚ-DS. Medzi hacknutými stránkami je aj jedna z úplne iného rezortu – internetové sídlo aquaparku Tatralandia. Ten patrí k aktivitám Tatry Mountain Resorts, ktoré sú blízke skupine J&T Real Estate. Tatralandia.sk síce je prístupná, zobrazuje sa však na nej maskot hnutia Anonymous.

tatralandia anonymous 3_2


Medzi najnovšie hackerské ciele hnutia, ktoré si hovorí Anonymous, patrí aj stránka Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA). Organizácia oficiálne chráni práva autorov a vydavateľov hudobných diel, a to najmä vyberaním poplatkov za komerčné použitie hudby v reklame či rádiách. Stránka bola istý čas vo štvrtok večer nefunkčná. Anonymous sa útokom na SOZA pochválila na sociálnych sieťach.

Anonymous ohlásili spoločný útok aj na web českého ochranného zväzu www.osa.cz, ktorý včera na niekoľko hodín nebol dostupná. "Protest proti OSA.cz a SOZA.sk ešte neskončil. Je čas na spustenie jeho druhej fázy, ktorá začne 26. Januára o 20:00... Odstavenie webstránky zasiahne len užívateľov internetu, samotným organizáciam (keďže stránky používajú pre informatívne účely, a teda nie na zisk) to nijak neuškodí...," píšu Anonymous.

Skupina ohlásila útok aj na stránku Penty dnes o 14:30 v čase verejného protestu v súvislosti s kauzou Gorila. Podľahnúť by mali aj weby poisťovne Dôvera a Prima banky, ktoré tiež patria Pente.

soza web stranka 3_2

Útoky prichádzajú v čase série útokov proti webov štátnych orgánov a inštitúcií, ktoré podporujú návrhy na sprísnenie internetovej regulácie. Útoky na Pentu či web 99 percent s týmito aktivitami nesúvisia.

Priamo s tým nesúvisí ani hrozba na adresu SOZA, keďže Slovensko zatiaľ nepristúpilo k záväzku ACTA, ktorý podpísalo 22 iných európskych krajín. Anonymous chce na SOZA zaútočiť preto, že s návrhmi na sprísnenie regulácie ticho súhlasí. SOZA si vlani vyslúžila kritiku internetových médií, keď si chcela pýtať od nich peniaze za embedovanie videí z YouTube.

Posledné dni zaútočili hackeri napríklad na web Českého protipirátskeho úradu. Tým sa, ako uznal aj Anonymous, skôr zvýšilo povedomie o tejto organizácii, ktorá bojuje proti nelegálnemu šíreniu obsahu na webe. 

"Predchádzajúcimi útokmi sme sa len snažili poukázať na našu prítomnosť, teraz je na čase pritvrdiť. Toto je spôsob, ako naším protestom neupchať len jednu cestu, no okupovať hneď všetky," píšu vo svojom prehlásení Anonymous. "Upcháme im všetky komunikačné kanály a takýto útok zasiahne každého zamestnanca, no nijak nepoškodí slobodných používateľov internetu. Útok bude nasmerovaný na ich Facebook, YouTube, všetky emaily a telefónne čísla. Každý z nás prejaví svoj protest odoslaním oficiálnej správy, čím zahltíme rovnako OSA aj SOZA."

Minulý týždeň napadli stránky kancelára francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, web amerického ministerstva spravodlivosti, FBI a hudobných a filmových spoločností, ako aj poľských štátnych inštitúcií.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy zdravotníctvo