Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

WHO: Európa musí začať brať vírus zika vážne, jar môže všetko zmeniť

03.02.2016, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy

TREND.24

Aliancia Fair-play (AFP) a Platforma Slovensko.Digital žiadajú ministerstvá vnútra, dopravy a školstva, aby zastavili a prehodnotili obstarávania štyroch veľkých IT projektov, ktoré v rezortoch momentálne prebiehajú. Ministerstvá v nich plánujú minúť súhrnne takmer 300 miliónov eur. Ministerstvá sa podľa aliancie opäť vybrali cestou obstarávania obrích IT riešení, ktoré sa uskutočňujú nevysvetliteľne rýchlo, nie sú podložené zodpovedajúcimi verejnými štúdiami a zväzujú štát na dlhé roky dopredu. Napríklad projekt systému výstavby na ministerstve dopravy má podľa mimovládky stáť 44 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), hoci existuje alternatívne riešenie na efektívne vybavovanie stavebnej agendy aj cez dopracovanie systémov, ktoré už z eurofondov štát zakúpil. Ďalším projektom rezortu dopravy je Atlas pasívnej Infraštruktúry za 48 mil. eur bez DPH. V ČR spomínaný projekt podľa platformy vyčíslili na desatinu našej ceny.

Európske štáty by sa mali začať pripravovať na ochranu svojich obyvateľov pred vírusom zika. Uviedla to v stredu riaditeľka európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Zsuzsana Jakabová. Vírus, ktorý pravdepodobne spôsobuje vývojovú poruchu mozgu ľudských plodov, sa v Európe síce zatiaľ neprenáša, s príchodom jari a leta by sa ale situácia vraj mohla zmeniť. Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) z októbra 2015 sa komár egyptský (Aedes aegypti), ktorý je prenášačom vírusu zika v Latinskej Amerike, v Európe vyskytuje hlavne v Gruzínsku a juhozápadnom Rusku, na Madeire a zavlečený bol tiež na juh Holandska.

Vírus zika prenášajú komáre Aedes aegypti (v skúmavke ich larvy)Zdroj: SITA / AP

ECDC ale v stredu zároveň varovala, že prenášačom vírusu zika by sa mohol stať aj komár tigrovaný (Aedes albopictus), ktorý sa stabilne vyskytuje v juhovýchodnom Rusku, ale aj vo všetkých juhoeurópskych štátoch pri Stredozemnom mori od Grécka, cez Chorvátsko, Taliansko, Francúzsko až po Španielsko. Tento druh bol v roku 2012 ojedinele zachytený aj na južnej Morave pri Mikulove. WHO vyzvala aj na ďalšie vyšetrenie prípadu údajného prenosu vírusu zika pohlavným stykom, o ktorom v utorok informovali úrady v americkom Texase. Počet prípadov novorodencov, ktorí sa narodili v Brazílii s mikrocefáliou, v uplynulom týždni výrazne stúpol. Brazílske ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti zaznamenáva už 404 prípadov novorodencov s mikrocefáliou. Predchádzajúci týždeň bolo takýchto prípadov 270.

Švajčiarska spoločnosť Swatch Group, ktorá je najväčším výrobcom hodiniek na svete, v minulom roku evidovala výraznejší pokles čistého zisku, ako sa očakávalo, a to o 21 % na sumu 1,12 mld. švajčiarskych frankov (CHF). Firma uviedla, že na vine bol silný kurz franku. Čisté tržby spoločnosti pri uplatnení stáleho výmenného kurzu vlani oslabili o 0,9 % na 8,45 mld. CHF a pri bežnom kurze klesli o 3 %. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali, že čistý zisk Swatch Group za rok 2015 bude v sume 1,195 mld. CHF pri tržbách 8,66 mld. CHF. V roku 2016 Swatch Group predpokladá oživenie tržieb.

Americký výrobca cukroviniek Mondelēz International sa v štvrtom štvrťroku prepadol do straty. Dôvodom boli straty spojené s aktivitami vo Venezuele. Celková strata predstavovala 729 miliónov USD v porovnaní so ziskom 500 miliónov USD v rovnakom období predchádzajúceho roka. Tržby spoločnosti sa znížili o 17 percent na 7,36 miliardy USD. Tržby v Európe, ktorá je najväčším trhom firmy, sa znížili o 32 percent na 2,57 miliardy USD. Takzvané organické tržby, ktoré neberú ohľad na výkyvy výmenných kurzov, akvizície a predaj majetku, klesli o 1,1 percenta. V Severnej Amerike tržby vzrástli o 2,1 percenta na 1,82 miliardy USD, zatiaľ čo organické tržby sa o 2,6 percenta zvýšili.

Čína stanovila prognózu rastu svojej ekonomiky v roku 2016 a predpokladá, že jej hospodárstvo posilní v intervale od 6,5 do 7 %. Informoval o tom v stredu predseda čínskej Národnej rozvojovej a reformnej komisie (NDRC) Xu Shaoshi. Čínu v roku 2016 podľa neho ovplyvnia nestabilné podmienky globálnej ekonomiky, ale bude schopná sa s výzvami vysporiadať. Tlaky na spomalenie rastu ekonomiky budú prítomné aj v tomto roku, dodal predseda NDRC.

Ruská ekonomika by v prvom kvartáli tohto roka mohla podľa sezónne upravených údajov v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom oslabiť o menej ako 1 %. Vyplýva to z neoficiálneho odhadu ruskej centrálnej banky, ktorý zverejnila v stredu. Počas mesiacov január až marec by podľa banky mohol hrubý domáci produkt Ruska na medziročnej báze klesnúť v rozmedzí od 1,7 až do 2,5 %. V utorok zverejnil ruský štatistický úrad údaje, v ktorých potvrdil svoj predchádzajúci odhad, že v minulom roku sa ruská ekonomika zmenšila o 3,7 %.

Nemecký automobilový priemysel vyzýva vládu, aby prijala opatrenia na zvýšenie dopytu po elektrických autách. V otázke dotácii na kúpu nových elektromobilov a dostupnosti nabíjacích staníc domáci automobilový trh výrazne zaostáva za krajinami ako Nórsko alebo Holandsko, uviedol v stredu prezident združenia automobilového priemyslu (VDA) Matthias Wissmann.

Európska únia chce preskúmať zmluvy, ktoré podpísal Gazprom s európskymi firmami. A to pre podozrenia, že ruský štátny energetický gigant v nich stanovil neférové ceny, ktoré sú v rozpore s obchodnými pravidlami v rámci únie, informuje nemecký denník FAZ. Vlani v apríli Európska komisia obvinila Gazprom z porušovania únijných pravidiel jednotného trhu. Brusel obviňuje Gazprom z výrazného bránenia v hospodárskej súťaži na stredo -a východoeurópskych plynových trhoch, kde je ruská spoločnosť výrazne dominantným dodávateľom. Konkrétne, EÚ obviňuje Gazprom z porušovanie pravidiel voľného trhu zakazovaním ďalšieho predaja jeho plynu medzi krajinami únie, čo ruskému gigantovi umožňuje účtovať neférové ceny. Gazprom tieto obvinenia zásadne odmieta.

Ukrajinský minister hospodárstva Aivaras Abromavicius v stredu podal návrh na odstúpenie zo svojej funkcie. Pod jeho konanie sa popísala frustrácia z blokovania hlavných vládnych reforiem v parlamente. „Rozhodol som sa navrhnúť moju rezignáciu z pozície ministra. Ja a môj tím nechceme zakrývať korupciu,“ povedal A. Abromavicius. V ukrajinskej spoločnosti narastá nespokojnosť s prozápadnou vládou, ktorá nenaplnila svoje sľuby v boji proti korupcii a riešenia záujmových skupín.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy TREND.24