Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

WSJ: Stopy po zbraniach džihádistov vedú do Partizánskeho

27.11.2015, 17:09 | tc | ČTK

Stopy útokov páchaných teroristami, vraždiacich v mene moslimskej viery, vedú aj na Slovensko. Pre dlhé roky deravú legislatívu sa do Európy dostali odtiaľto v uplynulých rokoch tisícky znehodnotených zbraní, ktoré však ich noví majitelia dokázali obnoviť. A podľa policajných vyšetrovateľov tieto zbrane už opakovane skončili aj v rukách teroristov, píše denník The Wall Street Journal.

  • Tlačiť
  • 1

Francúzski a európski vyšetrovatelia teraz skúmajú, či aj v novembrovom incidente v Paríži teroristi nepoužívali zbrane zo Slovenska. Podľa jedného francúzskeho zdroja sa v súčasnosti prešetruje pôvod zbraní, no dá sa predpokladať, že cesta, ako sa dostali do Francúzska, bola rovnaká.

Džihádisti v minulosti nekupovali zbrane priamo na Slovensku. Tie sa dostali najprv do Belgicka, kde ich obnovili. Ide o krajinu, ktorá je podľa WSJ známa ako miesto obchodovania so zbraňami.

V hľadáčiku vyšetrovateľov je firma AFG Security – Corporation z Partizánskeho, ktorá takéto znehodnotené zbrane predáva. Jej zbrane identifikovali už po januárových útokoch v Paríži a po augustovom útoku vo vlaku. Firma AFG sa už vtedy dostala do médií, keď sa reaktivovaná zbraň, ktorú predala partizánska spoločnosť, našla v držbe nemeckého extrémistu. Podľa denníka minimálne päť krajín potvrdilo, že videlo na čiernom trhu zbrane zo Slovenska.

Slovenská polícia podľa Wall Street Journalu vyšetrovala firmu AFG po januárových útokoch vo Francúzsku, keď zadržala niekoľko účtovných kníh so zoznamom sériových čísiel zbraní.

Syn majiteľa obchodu František Gajdoš pre denník uviedol, že zbrane predávajú „mnohým ľuďom a niektorí z nich boli aj cudzinci.“ Potvrdil tiež, že medzi kupujúcimi boli aj osoby z Belgicka. Viaceré zbrane predal obchod aj cez internet a poslal ich potom kuriérom.

Po znefunkčnených zbraniach zo Slovenska môže existovať dopyt, pretože pravidlá pre ich zneškodnenie boli donedávna voľnejšie ako v iných krajinách. Kým inde ich treba napríklad prepíliť alebo naplniť olovom, na Slovensku stačí prevŕtať zásobník hlaveň, vysvetľuje WSJ. Experti ho dokážu vymeniť pomerne jednoducho. Za poslednú dekádu sa mohlo predať na Slovensku aj vyše 10-tisíc znehodnotených zbraní.

V júli sa síce legislatíva upravujúca znefunkčnenie zbraní sprísnila, no nie natoľko, aby sa na Slovensku naďalej nepredávali zbrane, ktoré sa dajú aj po znehodnotení dať opäť do poriadku.

Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák pred desiatimi dňami tvrdil, že po sprísnení slovenského zákona vývoz zmieňovaných zbraní opadol. Podľa R. Kaliňáka sa nepotvrdili skoršie informácie, že zbrane teroristov pri januárových útokoch vo Francúzsku pochádzali zo Slovenska.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Útok na Paríž