Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z bežného zamestnania živnosť. Aj kuchárom sa čoraz viac oplatí predávať prácu

17.10.2019 | Miroslav Homola

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

17.10.2019 | Runforfun

Prechod zo stavu zamestnanca na živnostníka je v 50% len špekulácia oklamanie seba samého na dôchodku, zdr. poisťovne ako aj štátu na dani z príjmu lebo do nákladov si živnostníci pchajú všetko. Jeden veľký odžub. živnostník aj zamestnanec musia byť v odvodoch rovní. NEch si živnostníci kryjú riziká podnikania v cene a hodinovej sadzbe.

17.10.2019 | notoricky_abstinent2

Suhlasim zjednotit, ak to znamena ze sa dane a odvody zamestnancov znizia.
--
Oklamanie seba sameho? WTF? O akom dochodku snivas? My (ja) sa ho bud nedozijem, alebo ho dostanem po 70ke, co je este par desatroci (okrem toho ze sa jedna o priebezny pilier, t.j. nezarucuje Ti to ze platis ze bude z coho platit Tebe).
--
Zdr. poistovne - mas pocit ze by vsetko fungovalo efektivne a ozaj jedine co chybalo je par eur navyse od zivnostnikov?
--
Nie, nie je to v 50% spekulacia. Ale je to v 95% optimalizacia. Ziaden odzub.
--
P.S. Nie som zivnostnik. Som eserockar. Lebo zivnostnici o ktorych pises, maju odvody podla prijmov a su dost vysoke :D

17.10.2019 | Runforfun

Presne tak som rozmýslal aj ja...a dnes si hovorím pojdem sice v 64 do dochodku ale hádam ešte budem 10 rokov žiť...a tam nie je jedno či dostanem 500 alebo 1000 EUR. Optimalizácia..iné slovo pre odžub.

17.10.2019 | martin33

Ak ti to nie je jedno, tak si setri na dochodok a nechaj na nas, ktori odmietame princip statneho dochodkoveho systemu, robit to iste.

17.10.2019 | shaggy

Ale on vie lepšie, než ty, čo potrebuješ.

17.10.2019 | didinko

Pri záporných úrokových sadzbách je šetrenie si na dôchodok fakt bomba kšeft. Iba ak by si peniaze ukladal do zlata alebo nehnutelností.

17.10.2019 | martin33

Pod "setrenim" som myslel vsetky formy investicii.

18.10.2019 | Vauban

zial casto nemaju na vyber, zamestnavatel si totiz povie, ze moze sice ponuknut nejakych 1500 v hrubom ale ak to ponukne kucharovi na zivnost za 1500 tak usetri stovky eur mesacne na odvodoch

19.10.2019 | muchomuurka

Vy ste aký erudovaný sociálny inžinier :D. Mno a teraz sa perlaďme na racionálno objektívnu nôtu - keďže veľa živnostníkov v podstate robí závislú prácu u iných firiem, tak je práve zamestnávateľ tým, kto optimalizuje odvody... K hrubému platu zamestnanca, ktorý tvorí iba 55% jeho výdavkov, musí zamestnávateľ doplácať štátu ďalších 45%. A že zamestnanec-živnostník na podmienky pristúpi je zvyčajne vecou Soffiinej voľby, inak by si mohol brnkať doma bez akéhokoľvek príjmu. Takže špekuluje predovšetkým štát, ako nás všetkých obrať a najmä nedodať kvalitné služby. Akože fakt nie je normálne v 5 miliónovej republike živiť 500 000 štátnych zamestnancov, ktorí nič nevyrábajú len žijú z práce ostatných a poskytujú služby také, že ich ani zadarmo nik nechce, no zvyčajne niet na výber. Len blázon, by za to platil viac než musí.

Z terajších odvodov na dôchodok generácia mileniálov uvidí na starobu leda veľkú čiernu dieru v zadnej časti vlastných nohavíc, lebo na SK nebude dosť práceschopných ľudí, aby živili tie státisíce chorých starcov. To sú základny matematiky a demografie v praxi ;).

21.10.2019 | HlasNaHlas

"Aj kuchárom sa čoraz viac oplatí predávať prácu" - to je drzosť voči tým kuchárom toto napísať. Sú to zamestnávatelia, ktorí na tom profitujú, a nie zamestnanci.

Zamestnávatelia nemusia potom platiť odvody, dovolenku, stravné lístky, preplácať ubytovanie cez dovolenku a plno iných vecí. Ale kontrolovať príchody a odchody do práce by chceli!

Takže ten titulok by sa mohol chápať aj ako zavádzajúca informácia s právom na odpoveď.

Správne by malo byť:

"Zamestnávatelia tlačia kuchárov do nevýhodnej živnosti."

A k tomu, čo tu píše otravná huba - bez ohľadu na výšku dane by chceli mať zamestnávatelia otrokov zadarmo, ale to ich nijako neoprávňuje uzatvárať zmluvy so živnostníkom, ak pre nich vykonáva závislú činnosť. A nemá nijaké právo hádzať odvody na plecia zamestnancov a ochudbňovať ich o to, čo si zaslúžia. Lebo zákony a sadzby sú podobné v celej Európe a dodržiavajú ich zamestnávatelia všade, len nie na Slovensku. Slovenský zamestnávateľ totiž, aby mal príjem, zamestnancov potrebuje, ale na to často zabúda. Aj na to, že svojou činnosťou nesmie devastovať prírodu a životné podmienky susedov. Ak to tak nebude, a obyvateľstvo začne voliť komunistov, jedného krásneho dňa sa zopakuje február 1948 a celá muchotrávkina firma prejde do rúk ľudovej moci a zamestnávateľ "by si mohol brnkať doma bez akéhokoľvek príjmu". Pozor na to. A štát do toho vôbec neťahajte. Ide tu o nenažraných zamestnávateľov.