Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Za prevod bezcenných akcií budete od januára platiť

20.09.2013, 17:00 | Zuzana Kollárová | © 2013 News and Media Holding

Vlastníte bezcenné akcie? Máte už len tri mesiace, aby ste sa ich zbavili a tak nemuseli platiť poplatky za ich vedenie na účte. Ich prevod na FNM už nebude od januára bezplatný

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

akcie, poradňa

Výška poplatku za prevod akcií na FNM ešte nie je známa. Nebude sa však odvíjať od hodnoty cenných papierov ale od ich počtu. "V závislosti od množstva cenných papierov sa poplatok za prevod bezcenných papierov môže pohybovať v desiatkach eur," konkretizovala hovorkyňa Fondu národného majetku Miriam Žiaková.

Čo s neprededenými akciami

V tomto roku prostredníctvom pracovísk Slovenskej pošty previedlo akcie na fond vyše 63-tisíc ľudí. V  Centrálnom depozitári cenných papierov SR v súčasnosti vedú vyše 525-tisíc účtov cenných papierov. Mnohé z nich sú neprededené, prípadne ich vlastnili občania, ktorí už zomreli a nemajú dedičov. Čo s takýmito akciami?

Od 1. 1. 2012 je vedenie účtu majiteľa cenných papierov pre zosnulého bezplatné, preto Centrálny depozitár nevystavuje a nezasiela výpis z účtu, ktorého prílohou je aj faktúra za vedenie účtu majiteľa.

M. Žiaková v tejto súvislosti konštatovala, že v súčasnosti v spolupráci s ministerstvom vnútra zosúľaďujú vzájomnú databázu ľudí v evidencii. Účty po zomrelých, akcie ktorých sa nevysporiadali v dedičstve, budú zlikvidované, ak sú na nich vedené bezcenné akcie.

A čo s tými cennými, ktorých sa ľudia zbavili? "Fond národného majetku z nich poberá dividendy. Ak sa objaví akcionár, ktorý vlastní najmenej 95 percent akcií, má podľa zákona právo na ich odkúpenie za výhodnejších podmienok," dodala M. Žiaková.

Na pošte alebo v Dlhopise

Bezcenných akcií sa môžete zbaviť na vyše 175 pracoviskách Slovenskej pošty alebo prostredníctvom obchodných miest dcérskej spoločnosti Fondu národného majetku Dlhopis. Previesť akcie na štát už nie je možné na pracoviskách spoločnosti RM-S Market.

Pri prevode musíte predložiť občiansky preukaz a výpis z účtu cenných papierov, ktorý zasielal Centrálny depozitár spolu s faktúrou za vedenie účtu. Kto prevedie všetky cenné papiere na FNM, tomu fond vráti poplatok za vedenie účtu.

Na FNM možno presunúť aj zdedené akcie. Ak v osvedčení o dedičstve nie sú tieto cenné papiere zahrnuté, dedičské konanie sa musí obnoviť. Ak však akcie nemajú cenu, zlikviduje ich za vás FNM.

Predtým ako sa akcií zbavíte si preverte, či sa naozaj zbavujete bezcenných papierov. Získať naspäť cenné papiere, ktoré majú nejakú hodnotu, už nie je možné. Či sa s akciami či dlhopismi obchoduje, si možno pozrieť na stránke Burzy cenných papierov.

Ten, kto si akcie nechá, bude musieť naďalej platiť poplatky za vedenie akcií na účte.

Aké poplatky sa budú platiť za vedenie akcií v Centrálnom depozitári

Cena za vedenie účtu majiteľa za rok 2013 je v aktuálnom cenníku Centrálneho depozitára. Platíte takú istú sumu ako v roku 2012 - to je 0,045 % z objemu cenných papierov na účte majiteľa, minimálne však 10 a maximálne 165 eur za kalendárny rok (bez DPH). Cena za vedenie účtu majiteľa za rok 2013 sa bude fakturovať začiatkom roka 2014.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy akcie, poradňa

Diskusia (0 reakcií)