Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Začína sa oddlženie nemocníc elektronickou aukciou. Dve štátne inštitúcie majú v procese výnimky

20.06.2018, 16:51 | © 2018 News and Media Holding

V septembri minulého roka vláda schválila oddlženie nemocníc, na ktoré vyčlenila 585 miliónov eur. Po zhruba polročnom sklze ministerstvo zdravotníctva začína uspokojovať veriteľov. Na splatenie dlhov ako prvá inkasovala od štátu peniaze Národná transfúzna služba (NTS). Okrem miliónov na svoj účet dostala aj výnimku v procese oddlženia.

  • Tlačiť
  • 0

NTS sa svojimi pohľadávkami ani dlhmi nezúčastní súťaže o diskont tak, ako ostatní. Na splatenie záväzkov, ktoré má voči Sociálnej poisťovni, jej dal štát 28 miliónov eur ako návratnú finančnú výpomoc. To znamená, že na rozdiel od ostatných zadlžených zdravotníckych zariadení musí peniaze vrátiť. Bude mať na to čas do konca roku 2022 a podľa ministerstva zdravotníctva to bude splácať z úhrad od nemocníc.

S pohľadávkami sa NTS do procesu oddlženia nezapojí vôbec. Je totiž v postavení správcu pohľadávok štátu, a teda ich nemôže odpustiť na základe dohody o novácii či dohody o odpustení záväzku. Okrem toho majú tieto pohľadávky sprísnený režim pri ich vymáhaní.

Neprehliadnite

Finalizujú zmluvy o oddlžení Sociálnej poisťovne

V inom režime sa uskutoční aj uhradenie pohľadávok Sociálnej poisťovne, ku ktorej majú nemocnice najhoršiu platobnú disciplínu. Poisťovňa vlastní 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy nemocnice, oddlženie, Sociálna poisťovňa

Diskusia (0 reakcií)