Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Začiatok rokovaní o brexite nadobudol konkrétne rozmery

19.06.2017, 19:42 | ČTK

Prvá fáza rokovaní o britskom odchode z Európskej únie bude rozdelená na tri okruhy, oznámil to po prvej schôdzke so svojím britským partnerom vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Prvým bude zásadná otázka zachovania práv občanov po brexite, druhý sa bude týkať finančného vyrovnania a tretí ostatných otázok. Naplno tak od tohto momentu začína vyjednávanie, ktoré sa zatiaľ v histórii európskej integrácie nikdy neodohralo.

Najbližší spolupracovníci hlavných vyjednávačov sa majú priamo venovať otázke budúceho usporiadania na hranici medzi britským Severným Írskom a Írskom, ktoré patrí do EÚ. Problematika, ktorej riešenie bude mať dôsledky pre írsky mierový proces, je zásadný. Strany sa tu totiž chcú vyhnúť vzniku tvrdej vonkajšej hranice EÚ.

Neprehliadnite

Britský vyjednávač David Davis pred novinármi potvrdil, že britský postoj sa nemení ani po poslednom vývoji v krajine, kedy voľby oslabili postavenie premiérky Theresy Mayovej. Británia má teda ďalej záujem odísť z jednotného únijného trhu, s ktorým sú spojené povinnosti vrátane voľného pohybu osôb. Namiesto toho chce prerokovať novú dohodu o voľnom obchode a colnej únii.

Obaja vyjednávači boli po úvodnej schôdzke optimistickí a zdôraznili, že dohoda, ktorá je ich cieľom, má byť spravodlivá a výhodná pre obe strany. Podľa M. Barniera je taký výsledok možný a výrazne lepší ako prípadný rozchod bez dohody.
„V zásade vykonávame v referende zvolené britské rozhodnutie opustiť EÚ. Treba rozmotať 43 rokov starostlivo budovaných vzťahov, je potrebné odložiť emócie a držať sa faktov, čísel a práva,“ vyhlásil M. Barnier s tým, že v žiadnom prípade nejde o trestanie či pomstu Británie za jej rozhodnutie.

Dohodnutý bol predbežný časový rozvrh rokovaní, ktorý predpokladá štvortýždňový rokovací cyklus. Vyjednávači by sa tak sa augustovú prestávkou mali opäť zísť v týždni od 17. júla, 18. septembra a 9. októbra.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Brexit, Veľká Británia

Diskusia (0 reakcií)