Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zadlženosť domácností rastie pridlho. Banky budú musieť držať viac kapitálu

24.07.2019, 09:28 | TASR

Od augusta tohto roka budú musieť banky na Slovensku držať viac kapitálu. Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) v utorok rozhodla o zvýšení miery proticyklického kapitálového vankúša na úroveň 1,5 percenta zo súčasnej úrovne 1,25 percenta. Následne, od augusta 2020, bude musieť vzrásť na dve percentá.

  • Tlačiť
  • 0

NBS už v máji tohto roka avizovala, že pristúpi k zvýšeniu rezerv. Upozorňuje dlhodobo na dynamický rast úverov na Slovensku, rastúcu zadlženosť domácností, ale aj na pokračujúci rast cien bytov či prehrievanie na trhu práce.

„Hlavným dôvodom je zvýšenie odolnosti bankového sektora v čase pokračujúcej tvorby rizík cyklického charakteru,“ zdôvodnila zvýšenie vankúša v správe pre médiá NBS.

Neprehliadnite

Pre finančné domy tento krok znamená, že budú musieť povinne držať viac kapitálu ako doteraz. Keďže ide o vlastné zdroje bánk, menej budú môcť napríklad poslať akcionárom na dividendách.

NBS sa však už v minulosti vyjadrila, že banky na Slovensku sú dostatočne kapitálovo silné, zvýšenie vankúša by im tak nemalo robiť problémy.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy banky, kapitál, Národná banka Slovenska, NBS

Diskusia (0 reakcií)