Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zadlženú firmu by som nekupoval. Kočnera nepodržal ani magnát Fiľo

05.11.2019, 18:00 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Pojednávania v prípade falšovania miliónových zmeniek pred senátom Špecializovaného trestného súdu už začínajú pripomínať obohranú platňu. O zmenkách nikto s výnimkou obžalovaných nepočul a obhajoba sa snaží chytiť každej slamky. Ani svedok, ktorý mal hovoriť v jej prospech, nebol veľmi presvedčivý.

  • Tlačiť
  • 0

Pri prvom pohľade na mafiána Mariana Kočnera by málokto hádal, že už je takmer rok a pol zavretý vo vyšetrovacej väzbe. Aj v utorok sa pred senát Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania miliónových zmeniek posadil starostlivo učesaný, bez známok únavy či nervozity.

Aj pri občasných slovných prestrelkách medzi prokurátormi a svojimi obhajcami sa len pobavene uškŕňal. Hlavné pojednávanie v kauze, v ktorej údajne chcel M. Kočner spolu s Pavlom Ruskom získať od televízie Markíza 69 miliónov eur na základe sfalšovaných zmeniek, pokračovalo v utorok už dvanástym pojednávacím dňom. Proces sa zatiaľ ani zďaleka ku koncu neblíži.

Neprehliadnite

Pôžička pre Gamatex

V utorok bol pojednávací deň postavený na troch svedeckých výpovediach. Ako prvý si pred senát, zložený z predsedu Emila Klemaniča a prísediacich Pamely Záleskej a Jána Buvalu, sadol majiteľ spoločnosti Telefilm Eurokim František Mojto. Jeho firma sa už takmer 30 rokov zaoberá distribúciou zahraničných filmov.

Jeho príbeh bol z pohľadu obžaloby pre proces dôležitý preto, aby ukázala, že televízia Markíza mala v roku 1998 oveľa vyššiu hodnotu, ako 80 miliónov korún, ktorými sa mala urovnať kauza Gamatex. Práve zmenky mali byť dorovnaním ďalších 500 miliónov korún, na ktorom sa vraj dohodol M. Kočner s P. Ruskom.

„Pôžičku si odo mňa vypýtali priamo M. Kočner a Štefan Agh (vtedajší spolupracovník M. Kočnera, v kauze zmeniek je taktiež obvinený v samostatnom konaní, pozn. TREND). Ručila za ňu Sylvia Volzová svojím 50 percentným podielom v televízii Markíza,“ vysvetľoval pred súdom F. Mojto.

Práve na ručení 50 percentným podielom M. Kočner a jeho obhajcovia postavili svoju argumentáciu. Tvrdili, že hodnota podielu S. Volzovej musela byť oveľa vyššia, ako pôžička 35 miliónov korún, keďže takýto typ ručenia F. Mojto bezvýhradne akceptoval.

Milan Fiľo miestami svojou výpoveďou prítomných aj pobavil, napríklad, keď  hovoril, že do médií nechcel nikdy investovať, skôr sníval o hutníckom  kombináte.

Na druhej strane, zástupcovia Markízy tvrdia, že to znamená, že hodnota podielu S. Volzovej nebola oveľa vyššia, ako výška pôžičky.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Marian Kočner, Pavol Rusko, súd, zmenky

Diskusia (0 reakcií)