Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zahanbenie a žiaľ. Vatikán reaguje na pensylvánsky škandál

17.08.2018, 08:27 | TASR

Zneužívanie viac než tisíc detí stovkami kňazov bolo podľa správy generálneho prokurátora štátu Pensylvánia Josha Shapira celé desaťročia zatajované predstaviteľmi miestnej katolíckej cirkvi. Závažnosť zneužívania sa stupňovala od ohmatávania až po znásilnenie, pričom vo väčšine prípadov boli obeťami chlapci.

  • Tlačiť
  • 0

Vatikán to nazval trestne i morálne odsúdeniahodné a uviedol, že pápež František chce vykoreniť túto tragickú hrôzu. V písomnom stanovisku, ktoré bolo na Svätú stolicu nezvyčajne ostré aj napriek dlhodobo preberanej otázke škandálov okolo zneužívania v cirkvi v USA, sa vatikánsky hovorca Greg Burke snažil uistiť obete, že pápež je na ich strane.

Neprehliadnite

Samotného pápeža vyhlásenie Vatikánu necitovalo. Správa neobsahuje ani zmienku o požiadavke na rezignáciu kardinála Donalda Wuerla, ktorý stojí na čele washingtonskej arcidiecézy. Veľká porota práve D. Wuerla vo svojej správe obvinila, že pomáhal chrániť týchto kňazov, keď v rokoch 1988-2006 zastával funkciu biskupa z Pittsburghu.

Jeden už o hodnosť prišiel 

Cirkev sa musí naučiť tvrdé lekcie zo svojej minulosti" a na zodpovednosť by mali byť bratí nielen tí, ktorí sa zneužívania dopustili, ale aj tí, ktorí dovolili, aby k zneužívaniu došlo, dodal G. Burke.

Pápež František nedávno prijal rezignáciu bývalého washingtonského arcibiskupa Theodora McCarricka po podozreniach, že sa prelát podieľal na sexuálnom zneužívaní. Rezignácie kardinálov sú veľmi zriedkavé a T. McCarrick bol prvým, ktorý prišiel o hodnosť kardinála v súvislosti so škandálom okolo pohlavného zneužívania.

Dlho očakávaná správa pensylvánskej veľkej poroty obsahuje množstvo živo opísaných príkladov rozsiahleho zneužívania. V jednom z nich kňaz znásilnil mladé dievča počas toho, ako ho navštívil v nemocnici, kde bolo po odstránení mandlí. V inom prípade kňaz v spovedelnici zviazal obeť povrazom, a keď odmietla sex, kňaz ju napadol krucifixom.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy cirkev, katolíci, pápež František

Diskusia (0 reakcií)