Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zákaz predaja v obchodoch chcú rozšíriť na všetky sviatky

09.01.2017, 17:00 | ČTK

Slovensko pripravuje rozšírenie zákazu maloobchodného predaja na všetky štátne sviatky a dni pracovného pokoja. Zámer v pondelok prerokovali zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborov, povedal novinárom minister sociálnych vecí Ján Richter. Proti návrhu nemali námietky ani zamestnávatelia, ani odbory.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

V súčasnosti musia byť obchody na Slovensku zatvorené prvý deň v roku, na veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12:00 a 25. decembra. Toto obmedzenie sa však nevzťahuje napríklad na prevádzku čerpacích staníc, lekární alebo predajcov suvenírov.

J. Richter novinárom povedal, že zámer počíta s rozšírením zákazu maloobchodného predaja na všetky ostatné štátne sviatky a taktiež na dni pracovného pokoja – dohromady by išlo o 15 dní.

Neprehliadnite

Proti pripravovanej zmene, ktorá by mala vstúpiť do platnosti na začiatku mája, nemali námietky zástupcovia zamestnávateľov, ani odbory. „Bolo dlhodobou ambíciou odborov presadiť takúto novelu zákona. Vytvorí to priestor pre zamestnancov, aby trávili voľný čas s rodinou a nie v práci,“ povedala viceprezidentka odborovej centrály KOZ Monika Uhlerová.

Zdroj: SITA

Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Luboš Sirota uviedol, že zmieňovaný návrh posúva Slovensko k civilizovaným krajinám. Dodal, že zatiaľ nenastal čas pre zákaz predaja v nedeľu. Obmedzenie práce v nedeľu presadzuje napríklad katolícka cirkev, ku ktorej sa na Slovensku hlási väčšina obyvateľov.

Taktiež Česká republika zaviedla zákaz maloobchodného predaja vo väčších obchodoch počas vybraných dní. Zákaz predaja počas niektorých štátnych sviatkov českí spotrebitelia vlani po prvý raz pocítili 28. októbra a tri dni počas Vianoc. Skupina senátorov na podnet podnikateľských zväzov navrhla Ústavnému súdu, aby zákon o predajnej dobe v maloobchode a veľkoobchode zrušil.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy maloobchod, zákaz predaja