Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zákaz zisku ide do prvej arbitráže

17.07.2008, 13:21 | mm | SITA

Lehota na priateľské urovnanie sporu medzi Slovenskom a akcionárom Dôvery vypršala.

  • Tlačiť
  • 2

Slovenskú republiku čaká medzinárodná arbitráž. Dôvodom je zákaz zisku zdravotných poisťovní, ktorý presadil kabinet Roberta Fica. Dnes vypršala polročná lehota na priateľské urovnanie sporu medzi Slovenskom a akcionárom zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorým je holandská spoločnosť Health Insurance Companies of Eastern Europe.

Spoločnosť zaslala začiatkom roka vláde a ministerstvám predarbitrážnu výzvu obsahujúcu návrh na mimosúdne vyrovnanie vo výške 15 miliárd korún (497,91 milióna €). "Keďže obe strany neboli schopné vyriešiť problém dohodou, nemáme inú možnosť, ako otvoriť arbitrážnu procedúru za účelom ochrany investícií spoločnosti,“ vyhlásil riaditeľ holandskej firmy Pieter de Kok.

"Počas šesťmesačnej lehoty nedošlo k dohode, ministerstvo financií očakáva, že spoločnosť pristúpi k rozhodcovskému konaniu," komentoval situáciu hovorca rezortu Miroslav Šmál.

Health Insurance Companies of Eastern Europe už oslovila medzinárodnú právnickú firmu so skúsenosťami v oblasti arbitráží medzi investorom a štátom. Podľa slov P. de Koka bude holandská firma požadovať kompenzácie za svoje poškodené investície v plnej výške. O akú sumu pôjde, však riaditeľ spoločnosti nepovedal. Zároveň dodal, že spoločnosť je stále otvorená dohode o vyrovnaní so Slovenskou republikou.

Health Insurance Companies of Eastern Europe patrí do finančnej skupiny Penta. Jej hovorca Martin Danko odmietol pripravovanú arbitráž komentovať. "Penta sa nebude k priebehu arbitrážneho konania ani k rokovaniam spoločnosti a jej právnych zástupcov so štátom vyjadrovať,“ povedal M. Danko.

Predseda vlády Robert Fico označil ešte v januári predarbitrážnu výzvu holandského akcionára zdravotnej poisťovne Dôvera za "nebotyčnú drzosť a obyčajné výpalníctvo". V polovici júna vyhlásil, že sa na arbitrážne konanie s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní teší. "Chcú si to rozdať so štátom? Nech sa páči, poďme, my sme na to pripravení," vyhlasoval premiér. Podľa neho pritom poisťovne považujú za ušlý zisk finančné prostriedky, ktoré chceli zobrať z verejných peňazí. "Nikdy nedovolíme, aby zarábali na peniazoch, ktoré ľudia povinne posielajú do systému," vyhlásil.

Akcionár Dôvery nie je jediný, kto chce chrániť svoje investície na trhu verejného zdravotného poistenia. Holandský akcionár Union zdravotnej poisťovne, Eureko B.V., zaslal predarbitrážnu výzvu začiatkom marca tohto roka. Kroky v tejto oblasti avizoval aj akcionár Apollo zdravotnej poisťovne. Vzhľadom na pripravovanú zmenu vlastníckych vzťahov sa však k záležitosti arbitráže odmietol vyjadriť.

Podľa novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá vstúpila do platnosti začiatkom roku, musia zdravotné poisťovne zisk z verejného poistenia vrátiť naspäť do systému zdravotníctva. Po prvý raz sa tak má stať v roku 2009 za zisk vyprodukovaný v tomto roku.

Slovensko už má skúsenosť s prehratou arbitrážou so súkromnou spoločnosťou. V roku 2005 Medzinárodné stredisko pre riešenie investičných sporov (ICSID) vo Washingtone dalo za pravdu Československej obchodnej banke. Slovensko muselo za nedodržanie starej zmluvy medzi Českom a Slovenskom o ozdravení banky zaplatiť takmer 25 miliárd korún.

Okrem toho Slovensko čelilo arbitráži v spore o dobudovanie vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros s Maďarskou republikou, ktorým sa zaoberal medzinárodný súdny tribunál v Haagu. V tom čase sa výsledok sporu, ktorý zaväzoval Maďarsko k dobudovaniu Nagymarosu, chápal ako víťazstvo Slovenska.

Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 2