Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zakladateľ eura má veľké obavy o budúcnosť eurozóny

07.11.2016, 15:25 | ČTK

Bývalý hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Otmar Issing, ktorý je jedným zo zakladateľov eura, vyslovil veľké obavy o budúcnosť jednotnej európskej meny. V rozhovore s BBC varoval pred pretrvávajúcimi nerovnosťami medzi členmi eurozóny, zápornými úrokovými sadzbami a politickými tlakmi na ECB.

  • Tlačiť
  • 4

O. Issing poukázal na slabosť ekonomík v Grécku, Portugalsku a Taliansku i na chýbajúcu stratégiu pre prípad odchodu niektorej členskej krajiny z eurozóny. „Bolo chybou, že zmluvy sú koncipované tak, že keď ste raz členom, zostanete ním navždy,“ povedal BBC O. Issing.

Varoval tiež, že štáty, ktoré neplnia ekonomické a rozpočtové pravidlá eurozóny, môžu ostatní vydierať. Myslí si, že terajšia politika nulových alebo záporných úrokových sadzieb ECB bráni ozdraveniu bánk a bude mať dramatické následky pre poisťovne a penzijné systémy.

Hlavným problémom eurozóny podľa neho zostávajú štrukturálne problémy. „(Euro je) stabilné a v oveľa lepšej kondícii, ako sa čakalo, ale želal by som si môcť povedať to isté o eurozóne,“ uviedol O. Issing.

Profesor O. Issing, ktorý je tiež bývalým poradcom kancelárky Merkelovej, začal o projekte euro pochybovať už pred rokmi a volal po jeho reforme. Domnieva sa, že niektoré štáty ešte neboli zrelé na jednotnú menovú politiku a jednu centrálnu banku. Grécko je podľa neho v permanentnej kríze a reformy v Portugalsku a Taliansku sa odkladajú alebo rušia.

O. Issing sa zatiaľ bráni analýze dopadu brexitu na eurozónu, pokiaľ ide o jeho dopad na Londýn ako európskeho finančného centra má ale jasnejšie. Táto pozícia Londýna je podľa neho v ohrození. Londýnu sa vraj nepodarí udržať si rovnaké výhody a slobody mimo EÚ.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy euro, eurozóna, reformy