Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nepovinná angličtina? Firmy odmietajú Lubyovej zmenu vo výučbe cudzích jazykov

25.04.2019 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (17 reakcií) Pravidlá diskusie

25.04.2019 | maribor

Mozno mam velke oci, ale ja by som zaviedol Anglictinu povinne uz v skolke a Nemcinu najneskor od 3. rocnika. Cim je dieta mensie, tym lahsie sa uci jazyky. Je to moja laicka predstava a zaroven si uvedomujem, ze skolstvo nedisponuje dostatkom ucitelov. Myslim vsak, ze neovladat v nasom priestore Nemcinu, znamena okradat sam seba o obrovske prilezitosti a to nie len pracovne.

25.04.2019 | gejza77

my sme mali prvý cudzí jazyk až od piateho ročníka zákaldnej školy a fungujeme ..... netreba sa po..ať z cudzincov a pchať sa im do zadku znalosťou cudzích jazykov ..... pozri si Francúzov a Belgičanov - ignorujú cudzie jazyky, ledva nájdeš niekoho, kto rozpráva inak než francúzsky (eventuálne flámsky) ..... slovenčinou sa dohovoríš takmer v každej slovanskej krajine, tam jazyková bariéra odpadá a cudzí jazyk (ak ho využiješ) si vyberieš podľa vlastnej vôle .... a firmy nech sa prispôsobia

25.04.2019 | martin33

V Belgicku som zil niekolko mesiacov. Valoni naozaj nechcu hovorit po anglicky (hoci sa anglictinu povinne ucia v skole), ale Flami s tym problem nemaju. Vo frankofonnych televiziach totiz chodia filmy dabovane, kym v tych flamskych/holandskych v originale (vacsinou anglicky) s titulkami.

26.04.2019 | Ivan Petráš

Niekedy okolo roku 2006 som videl írsky film, názov si už nepamätám. Bol v írštine s anglickými titulkami. Hlavný hrdina, mladý Číňan si vysníval svoju krajinu snov - Írsko. Poctivo sa učil írsky jazyk a nakoniec sa mu podarilo dostať do Írska. Aké však bolo jeho prekvapenie, keď po príchode zistil, že s írštinou sa tam dohovorí asi rovnako, ako s čínštinou. Dokázal sa porozprávať len so zopár staršími ľuďmi, napriek tomu, že nápisy sú všade dvojjazyčné.
V Írsku sú dva štátne jazyky, írština a angličtina. Írština sa učí v škole ako cudzí jazyk. Podľa oficiálnych údajov, írštinou ako materinským jazykom, rozpráva 2% obyvateľov Írska žijúcich v odľahlých oblastiach. Zvyšných 98% obyvateľov nedokáže absolútne v írštine komunikovať. Drtivá väčšina nevie viac ako 10 slov.
Keď sa na to Írov spýtate, tak sklopia zrak a priznajú sa, že ľutujú, že sa v škole neučili írštinu a teraz keď sú starší si to už uvedomujú, že spravili veľkú chybu. Ináč je to hrdý národ, ale nechali sa asimilovať. O to viac teraz Angličanov neznášajú.
Pamätám si, ako mi jeden Ír raz vytýkal moju angličtinu. Moja odpoveď bola - Maybe my English is poor, but I can speak perfect my own language, instead of You... a sklapol.
Dúfam že Slovensko tak nikdy nedopadne.

26.04.2019 | prasiatko_sk

.. but UNLIKE YOU I can speak my own language ..

tam bol ten zádrhel

25.04.2019 | rodo

Angličtina je základ. Dohovorím sa s ňou všade a s ľudmi, čo nevedia po anglicky sa nemám o čom baviť. Koho zaujímajú nejaký Belgičania a Francúzi? Vo Francúzsku som sa vždy po anglicky nielen dohovirl, ale aj porozprával. Samozrejme som najprv pozdravil po francúzsky. Ja hovorím po anglicky aj s Rusmi, Chorvátmi alebo Slovincami.

25.04.2019 | prasiatko_sk

Prosperujúce krajiny bývajú často dvojjazyčné. Angličtina je absolútne nevyhnutná, lebo v nej sú všetky informácie. Vzdelaný človek bez angličtiny akoby ani neexistoval a zo slovenských škôl musia vychádzať vzdelaní ľudia, lebo inak nebude na dôchodky. Sú to spojené nádoby.

25.04.2019 | sunkaster1

uplny suhlas.

a pani velvyslanci, ktori sa stazuju, nech sa posnazia ziskat peniaze na zadotovanie vyucby "ich" jazykov. nemeckych a francuzskych firiem je na slovensku ako maku. tak nech potrasu mescom, aby sa deti ucili spravny jazyk.

26.04.2019 | Ivan Petráš

Svätá pravda. Typický príklad je India.

25.04.2019 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky sú tri úradné jazyky (D, F, I) a štyri národné jazyky (D, F, I, plus rétorománština). Rétorománsky jazyk je úradným jazykom len v jednom kantóne Graubünden - Grisons - Gritchuna. Tam majú tri jazyky: nemčinu, taliančinu a rétorománčinu.

Ale čím ďalej, tým viac sa Švajčiari z rôznych častí krajiny medzi sebou dorozumievajú anglicky.

26.04.2019 | Ivan Petráš

No tá švajčiarska nemčina má k nemčine dosť ďaleko. Veď preto sú na nemeckých TV švajčiarske relácie titulkované.
Pamätám si, keď sa ma raz spýtali - Wo bišt du xie? :)))
Najčastejšie som používal - Habt schnurre!

25.04.2019 | prasiatko_sk

Ja by som naopak Lubyovej navrhol importovať niekoľko tisíc učiteľov z Britských ostrovov, nech sa deti učia reálnu angličtinu. Na Slovensku by to bol krok k vzdelanej a bohatej krajine.

25.04.2019 | Roman Kanala

Ja by som Lubyovej navrhol, aby šla kľačať do kúta. Je to hlúpa sliepka a vie len vzbudzovať dojem. Pracovať to nevie, ani premýšľať to nevie. Len robiť škody. A kradnúť ako Plavčan.

26.04.2019 | rodo

Ako z ktorej.

26.04.2019 | chr

Moje deti chodia do bilingvalnej zakladnej školy ( anglický jazyk ) a popri tom majú ako nepovinnú nemčinu. Keď je dieťa malé , tak sa učí najľahšie . Odôvodnil som im to tak , že nemôžu byť horší ako ich rodičia. Aspoň naša snaha je , aby neboli. Vedieme ich ktomu a verím , že im to niečo dá. Inak je to hlúpsť podľa mňa tvrdiť , že vedomosti sú zbytočné . Historia zatiaľ vždy dokázala opak. A pritom vôbec nemusia cudzí jazyk ovládať na úrovni uradneho prekladateľa. Ja by som ešte navrhol , aby minimálne stredoškoláci chodili do prázdninových kempov v tej krajine , ktorý jazyk sa učia na prázdninové pobyty. A toto by mal zabezpečiť vláda . Reálny život a používanie jazyka v praxi im dá oveľa viac ako tvrdé drillovanie ( aj keď aj to musí byť). V súčasnosti sa v tomto našom svete bije nacionalizmus , ktorý sa snaží zatvárať nás do ohrady a liberalizmus , ktorý nás núti zodpovedať za naše činy a názory . A medzi nimi je celá plejáda názorových prúdov s rôznou kombináciou týchto dvoch prúdov. Historia dokazuje , že vedomosti tvoria budúcnosť oveľa lepšou ako súčasnosť. A verím tomu , že trolli by mi to vyvrátili bez mihnutia oka. Našťastie historia si pamätá všetko. Bohužiaľ , žijeme u nás na zlodejsku vo svete , kde je snaha zatvárať ovce do košiara a podporovať ich nesamostatnosť. Ako dlho bude tento stav trvať , záleží len a len na nás . Takže počkáme a uvidíme.

26.04.2019 | EuroSMS

Neystemove riesenia p. ministerky je zbytocne rozoberat. Ak chcete, aby Vase dieta hovorilo cudzim jazykom, zozeniete si native spikra. Isty svetobeznik mi raz vysvetlil, ze treba hovorit plynule aspon dvoma cudzimi jazykmi a ukazal tri prsty. Sam hovoril piatimi a dodaval veci pre svetovych tenistov prve preto, ze sa takmer s kazdym dohovoril v jeho reci. Zaroven - Ak sa ine staty stazuju, ze neovladame ich jazyky, nech zabezpecka jazykarov a nech pracuju v nasich skolach za nase platy.

26.04.2019 | chr

Perfektne napísané . Jeden konkrétnyúspešný príklad je za sto akademických debát.

dávam 3+