Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zásterka pána prezidenta

03.02.2012, 11:37 | Marián Leško | © 2012 News and Media Holding

Názor | Res publica Ústavný súd chránil právo Dobroslava Trnku inak, ako chráni právo Jozefa Čentéša

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

lesko_komentar_nova

Protestujúci proti Gorile zahádzali nádvorie prezidentského paláca zvyškami banánov, čím dali najavo, čo si myslia o Ivanovi Gašparovičovi ako o prezidentovi.

Hoci zástupy, ktoré sa zastavili pred jeho sídlom, netvorili odborníci na ústavné právo, jedno chápali dobre. Prezident, ktorý tak zatvrdilo odmieta parlamentom zvoleného generálneho prokurátora, udržiava na čele prokuratúry zostavu, ktorá chráni verejných činiteľov pred zodpovednosťou za ich skutky.

Hlavné slovo tam má ešte stále funkcionár, ktorý o spise, čo vyvolal verejné pohoršenie, vyhlásil: „Keďže sa nenašla žiadna nahrávka ani žiadny záznam na nejakom mediálnom nosiči, ktorý by svedčil o tom, že sú... zo systému Slovenskej informačnej služby, tým pádom je to vec pre nás vyriešená.“

Presne tak „vyriešil“ Dobroslav Trnka aj ostatné „veci“, ktoré boli ľuďom pri moci nemilé. Práve jeho berie pod ochranu prezident, keď sa pri nevymenovaní Jozefa Čentéša skrýva za Ústavný súd –čím ignoruje jeho judikatúru, pretože košická inštitúcia mu už raz povedala, ako má postupovať.

Smutné je, že Ústavný súd znovu dovolil, aby si z neho prezident urobil zásterku. Súd totiž konal inak, keď sa sťažoval D. Trnka, ako koná teraz, keď sa sťažuje J. Čentéš. Obaja sa pritom sťažovali na to isté - že bolo porušené ich základné právo na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok.

Zdroj: Danglár

Viac článkov z rubriky Res publica Mariána Leška

Sťažnosť D. Trnku prišla do Košíc 3. februára 2011. Sudca spravodajca Peter Brňák rýchlo pripravil podklady na rokovanie o jej prijatí a už 20. apríla prvý senát Ústavného súdu (v zložení Peter Brňák, Milan Ľalík, Marianna Mochnáčová) vyhlásil, že právo kandidáta Trnku bolo porušené. Od prijatia sťažnosti do rozhodnutia o nej uplynulo len 75 dní.

Sťažnosť J. Čentéša prišla do Košíc 7. novembra 2011. Dnes, 2. februára 2012, uplynulo od jej doručenia už 86 dní, ale zatiaľ je o nej známe len to, že ju pridelili sudcovi spravodajcovi.

Nasadenie, s akým spravodajca a prvý senát pristupovali k ochrane práva pána Trnku, bolo zjavne oveľa vyššie ako nasadenie doteraz nezverejneného sudcu spravodajcu a senátu pri ochrane rovnakého práva pána Čentéša. Čím väčší bude rozdiel medzi týmito prístupmi, tým menej dôvodov zostane, aby ktokoľvek mohol nevýkonného sudcu a senát považovať za hodných ich ústavnej funkcie.

Peter Zajac a Ondrej Dostál o obyvateľovi Grasalkovičovho paláca napísali, že „jeho spôsob výkonu prezidentskej funkcie začína pripomínať najhoršie časy skorumpovaného mečiarovského vládnutia, ktorého bol dlho jedným z hlavných aktérov“. Ku cti bývalému Ústavnému súdu slúži, že vtedy zo seba zásterku robiť nenechal.

Komentár Mariána Leška v rubrike Res publica vyšiel v TRENDE 4/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy Názory, Res publica Mariána Leška