Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zastropovanie odchodu do penzie je problémom, ale systém sa dá zlepšiť

02.05.2019 | Zuzana Kollárová

Diskusia (12 reakcií) Pravidlá diskusie

02.05.2019 | Jaro Polakovič

Štefan Zelník: Prečo podporujem zastropovanie dôchodkov?

Pred Kaníkovou dôchodkovou reformou z roku 2003 bol vek odchodu do dôchodku stanovený zvlášť pre mužov (60 rokov) a zvlášť pre ženy (podľa počtu detí bolo stanovené rozpätie od 53 rokov pre mnohonásobne matky až po 57 rokov pre bezdetné).

Kaníková reforma tzv. antidiskriminačná novela skokovo navýšila vek odchodu do dôchodku pre obe pohlavia na 62 rokov. Zákon o sociálnom zabezpečení spred roka 2004 bol postavený na solidarite. Kaníková dôchodková reforma sa riadila princípom zásluhovosti. Zmena spôsobu výpočtu dôchodku a zapracovanie prvku zásluhovosti prispeli k rozdielom medzi novo priznávanými dôchodkami, ale aj medzi dôchodcami, ktorí odišli do dôchodku pred rokom 2003 a po tomto roku.
V praxi to spôsobilo nespravodlivosť a diskrimináciu, keď napríklad dvom ľuďom s úplne rovnakým počtom odrobených rokov, rovnakým pracovným profilom, ktorí odišli na odpočinok hoci aj s rozdielom jediného dňa, bola priznaná penzia s rozdielom niekoľko tisíc vtedajších slovenských korún. Podľa nálezu Ústavného súdu SR došlo „Kaníkovou“ reformou k porušeniu základných ľudských práv. Po odchode ministra Kaníka sa v roku 2006 ujala riešenia krivdy ministerka práce Iveta Radičová (SDKÚ-DS). V roku 2008 bola prijatá ďalšia novela zákona, ktorú predložila ministerka Viera Tomanová (SMER-SD). Ani jedna z prijatých noviel problém nevyriešila.

V roku 2012 prijala jednofarebná Ficova vláda novelu, ktorou zaviedla predlžovanie penzijného veku na úroveň 62 rokov automaticky, len v závislosti od strednej dĺžky dožitia. Od 1. januára 2017 sa tak vek odchodu do dôchodku každoročne a postupne predlžuje o určený počet dní v závislosti od dynamiky vývinu priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky. Prvý krát sa posunul minulý rok o 76 dní a tento rok sa posunie o ďalších 63 dní. Dôchodkový vek na príslušný kalendárny rok ustanovuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vždy do konca októbra predchádzajúceho kalendárneho roka. Zmena sa týka poistencov narodených po 31. decembri 1954. Výnimkou sú poistenci, ktorým sa zachováva znížený dôchodkový vek, to znamená ženy v závislosti od počtu vychovaných detí a poistenci v závislosti od získanej doby zamestnania v I. pracovnej kategórii alebo doby služby v I. alebo II. kategórii funkcií. Inak povedané, dnešní štyridsiatnici by tak pravdepodobne odchádzali do penzie až vo veku 65 rokov a dnešní tridsiatnici až vo veku 67 a viac rokov.

Súčasná právna úprava zákona o sociálnom zabezpečení je nespravodlivá, keď jediným určujúcim faktorom predlžovania veku odchodu do dôchodku je len priemerná dĺžka života. Existuje však aj ďalší nemenej dôležitý faktor, ktorý by sa mal pri výpočte zohľadňovať. Slováci vo vyššom veku začínajú trpieť chorobami oveľa skôr ako iné národy. Kým na Malte, či vo Švédsku sa ľudia dožívajú v zdraví viac ako 73 rokov, tak Slováci sa v plnom zdraví dožívajú ledva 55 rokov (priemer EÚ je takmer 63 rokov). Priemerného päťdesiatročného Európana čaká ešte 13 rokov v zdraví, Švéda dokonca 23, Slováka len 5. V celkovom meraní Eurostatu (Healthy Life Years) sme sa umiestnili ako štvrtý najhorší u mužov a ženy boli na tom za rok 2014 tretie najhoršie.

Podľa výsledkov štúdie WHO patríme medzi najmenej zdravé krajiny na svete. Až 89 % predčasných úmrtí je zapríčinených civilizačnými chorobami. Kým v roku 1992 zomrelo na 100.000 obyvateľov na onkologické ochorenie 257 Slovákov v roku 2014 došlo k nárastu na 259. Horšie ako Slováci sú už na tom len Maďari. Smutné popredné miesta patria Slovákom aj v miere úmrtnosti na ischemickú chorobu srdca.

Slováci pracujú na nočné zmeny najviac v Únii. V priemere za celú úniu pracuje v noci len 6 percent zamestnancov, kým na Slovensku je to 16 percent. Zamestnanci v EÚ odpracujú v priemere 36,3 hodiny týždenne. Slováci odpracujú 39,8 hodiny týždenne. V porovnaní s priemerom EÚ odpracuje Slovák za svoj pracovný život o takmer tri pracovné roky viac oproti priemernému zamestnancovi EÚ.

Ďalším paradoxom je aj samotná priemerná dĺžka života. Kým priemerný vek Švéda je 82,3 rokov, tak priemerný vek Slováka je 76,7 roka (priemer OECD je 80,6). Alarmujúci je aj nárast počtu invalidných dôchodcov. Za posledných desať rokov vzrástol na Slovensku počet poberateľov invalidných dôchodkov o viac ako 40-tisíc. Môže za to najmä vyššia chorobnosť, životný štýl, pracovné prostredie, životné prostredie a sociálna situácia. Napriek tomu, že Slováci idú do penzie skôr ako priemer EÚ, tak v nej trávia zároveň aj menej času ako priemer a to je pre mňa neprijateľné. V tejto súvislosti podporujem zastropovanie odchodu do dôchodku až do času, pokiaľ sa na Slovensku výrazne nezvýši priemerný vek a najmä vek dožívania v plnom zdraví.

02.05.2019 | 01guliver

presne ste to popísali,riadna somarina, že sa to udáva podľa strednej dĺžky zivota-xfaktor a čisla sú tak krajsie ako realita,to isté ako dlh Slovenska sa uvádza k pomeru HDP ,ale ak by sa to dávalo k čistému príjmu štátu neboli by to ružové čisla...inak uplny súhlas s vami ,presne ste to popísali a darmo tu dookola budu písat tyzdenník Trend a iné ,že to nie je dobré pre ekonomiku atd,iba strasia,ako aj Sulík,čo by najradšej aby ludia robili do smrti a štát by nemusel nič vyplácat...

02.05.2019 | @@@

sulik to chce preto aby tak ušetril a mohol viac nabaliť svojich ludi čiže vysoko prijmovych ludi .....sulikovy nikdy nešlo o bežnych ludi do tych on dokaže jedine kopať tak ako si kopol do predavačiek za zatvorene obchody v štatny sviatok to len ukazuje jeho aroganciu a povyšenectvo

02.05.2019 | pinpo

zavinacovi nikdy neslo o prospech ludi, ale o to aby si mohol kopnut do kazdeho kto ma iny ako jeho socialisticky nazor. Stale nam ale nepredstavil svoju firmu kde chcel nam vsetkym vytriet zrak s tym ako sa podnika socialisticky, slusne a hlavne nie za tie zebracenky ako to nazyva...
lebo sediet doma, nadavat na vsetkych a vypisovat bludy na internete ci cakat na socialne balicky je lepsie a jednoduchsie ako nieco urobit

02.05.2019 | @@@

cesta je jednoducha zastav tlačenie prenazi a nech banky nevytvarasju peniaze z ničoho tym banky len k.rvia všetko čo sa len da a najmä dôchodky potom by si ludia na dôhodky aj nasporili a nie ako to chce urobiť šmejdak sulik ktory chce dens pri takto sk.veneom fiančnom systeme poslať ludi v starobe na žobratu .....sulik nech sa spamäta lebo ten jeho dipmlom a tvarenie sa že je odbornik na ekonomiku stoja za h.vno :P

02.05.2019 | IvanPe

Vacsinovym volicom vyznam pojmu “ustavny zakon” hovori len velmi malo. Snivaju o co najdlhsom pobyte na slobode, teda o case ked nebudu uz musiet zivit neefektivny stat.
Ich emocie su az take silne, a hlavne bez vplyvu na ich vlastny prijem (“mame pravo mat sa dobre”), ze su ochotni obetovat kvalitu zivota vlastnych deti, ci ich potomkov. Bez mihnutia oka.
Asi sa nebude nikto divit tomu, ked sa tieto deti rozhodnu, ze ak mozu mat znizenu kvalitu zivota oni, vdaka rozhodnutiu starych rodicov, potom ju mozu mat znizenu aj tito staro rodicia. Pretoze naco platit vysoke poistne, ked uz teraz je jasne, ze plnenie bude minimalne, aj zdravotne aj dochodkove, to obzvlast.

02.05.2019 | @@@

a nerobia to tie deti už teraz ?....kto tu par rokov dozadu vykrikoval dajme na školstvo dalšich 400 milionov lebo učitelia si chcu nabaliť vrecka ...a pritom nikto nehovoril že v školstve je panzi dosť len je tam prezamestnanosť a je ptorebne povyhadzovať učitelov ktorych je tam priliš vela aj preto nemožu mať učitelia vyššie mzdy lebo oni by chceli menej prace a vyššie mzdy ale to tak nemôže byť .....cele naše školstvo zožerie ročne okolo 3,5 mld eur pre porovanie na starobne dôchodky ide 5,6 mld eur ....takže ešte raz na koho tie deti doplacaju ?...nie je to na priliš drahe školstvo ktore zaroven je neefetkivena často uči nezmysli ktore si nikto ani nepamäta a ani pamätať nechce ?? :PPP

02.05.2019 | salamoon

pokial ide o ucitelov a skolstvo, taras stale tu istu pesnicku.. ako chcu ucitelia robit menej, ako su o 1 doma a podobne nezmysly.. pozri sa kolko ide na skolstvo a na ziaka na Slovensku, ake su tam mizerne platy.. nie, nie je tam dost penazi.. a aj ked zrusis par tried a nejakych ucitelov prepustis, stale tam nebude dost penazi.. to, ze sa narobil v skolstve bordel so vselijakymi sukromnymi skolami s tym suhlasim.. a aj preto pocet ziakov na triedu klesol.. ale ked napr. zrusis na lazoch detom jednotriedku, tak aj tak musis tym detom kazdy den zaplatit autobus a mozno aj zamestnat extra ucitela v tej skole, do ktorej nastupia..

02.05.2019 | @@@

salamoon ...toto všetko su len vyhovorky ....tebe ide len o to aby v školstve bolo obrosvke množstvo penazi ktore platia danovy poplatnici a ktore si uživaju učitelia na ich ukor ....školstvo je prebujnene už davno mal byť zrušeni 9 ročnik na zakladke ktory sa opatovne zaviedol v 90tych rokoch len preto aby udržal vysoky stav učitelov na školach .....po dalšie dnes na jednu triedu na zakladke pripada 13 deti ale v roku 1990 to bolo 20 deti toto len ukazuje ako sa to v školstve robi menej prace pre učitelov viac prenazi pre učitleov ...ano každy by chcel menej prace a vyššie mzdy ...tak potom nech tak dostavaju všetci a nie že u sukromnika ludia otročia a nakladaju im stale viac viac viac čim často tahaju nadčasy a zadarmo lebo manažerska s.vna sa chce nabaliť ale v škosltve sa budeme tvariť že je všetko ok ked tam ide 3,5 mld eru tak tam dame dalšich 400 milionov lebo tu nam neprekaža že takto neefektivne prichadzame o peniaze ...v školstve sa dnes mnohokrat učia nezmysli ktore študenti a deti ani nechcu vedieť ale musia sa učil alebo len taka telesna vychova je povinna čo je to do p.če za nezmysel povinna telesna a čo maju z toho ???...cele telesna je nezmysel su to len miliony vyhode von oknom ale nikoho to netrapi ved čo k tomu ešte postavime dalšie telocvične dalšie miliony netrapi na to a nezabudnime dalej natlačiť 350 milionov eur do kulturi športu cirkvy ved tam sa vždy najdu peniaze aj na štatnych uradnikov zamestnancov len nemame na dôchodky tak sa tu ohanajme tym nech všetci pracuju aj do 80 tky aby štatny uradnici a paraziti na štantom mali raj a ostatny mali peklo zo života :P :P :P

02.05.2019 | pinpo

zase trepes zavinac
stale nariekas nad platmi, ale ked treba zaplatit poriadneho ucitela tak zrazu nie!
si myslis, ze dobri ludia su odkazani na jednu pracu? ze vsetci budu stale obetovat cas pre ziakov, skolstvo pre dobre srdiecko?
vzdy vsetko konci na konci mesiaca kde treba platit ucty - za ziaka, za ucitela, za skolu... a nasledne aj ucitelia za svoje zivobytia

02.05.2019 | @@@

ja som nenapisal že maju zarabať menej ....ale že je tam prezamestnanosť a keby sa urobili veci ktore som napisal bolo by aj školstvo lacnejšie a aj učitelia by mali vyššie mzdy lebo by ich bolo menej a mohli by mať aj ovela viac ....to len ty asi chceš aby tam boli dalšie miliony učitelov a aby sme každeho platili kralovsky a potom ked pride učet tak sa tvarili že nie je problem ale to problem je pokial to financuje štat

takže menej učitelov vyššie mzdy pre učitelov .....a nie tie tvoje že viac učitelov menej prace a vyššie mzdy :P

02.05.2019 | IvanPe

Toto je alarmujuce a rozhodujuce, pretoze ludia do 18 rokov nemaju volebne pravo:
„Rok 2018 bol v tomto ukazovateli prelomový, počet seniorov prevýšil počet detí. Na 100 detí pripadalo 102 seniorov,“ informovala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Zuzana Podmanická, komentujúc fakt, že na Slovensku žilo v minulom roku približne 858 000 detí (15,6 percentný podiel v populácii), ale približne až 874 000 seniorov (16 percentný podiel). Priemerný vek Slovákov sa zvýšil na 40 rokov, 9 mesiacov, 18 dní. Zvýšil sa tiež mediánový vek. „Už druhý rok platí v SR stav, že polovica populácie je staršia ako 40 rokov,“ ozrejmil Ballek.