Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zbaľ si svoje veci a vypadni

26.06.2014, 00:00 | PR

PR servis | Film Lietam v tom (Up in the Air) začína scénou, v ktorej hlavný hrdina Ryan Bingham nakráča do firmy a rad za radom oznamuje zamestnancom, že sa im v živote otvárajú „nové príležitosti“. Inak povedané, Ryan je profesionálny vyhadzovač. Jeho úlohou je urobiť to, na čo nemali dosť odvahy tí, ktorí si ho najali a spraviť šok zo straty zamestnania „znesiteľnejší“. Takzvaný outplacement využívajú firmy pri prepúšťaní zamestnancov aj dnes. No v porovnaní so spomínaným filmom je ďaleko citlivejší a zamestnancovi aj firme, ktorú opúšťa, dokáže naozaj pomôcť.

  • Tlačiť

Outplacementové služby môžu mať rôzne formy. Od individuálneho couchingu až po skupinový, psychodiagnostické testovanie a testovanie zručností. Prieskumy, ktoré sa v posledných rokoch venovali výsledkom outplacementu ukázali, že v porovnaní s prepúšťaním „na divoko“ dokázal firmám nielen znížiť súvisiace náklady, ale dokonca aj zvýšiť zisky. Outplacement dokáže neutralizovať vplyv prepúšťania na morálku a produktivitu ostatných zamestnancov, dokonca aj znížením počtu „sick dayov“. Minimalizuje riziko prípadných súdnych sporov, ak odchádzajúci zamestnanec výpoveď „neprehltne“. A celkovo tak pomáha udržať reputáciu spoločnosti navonok a teda aj to, ako sa na ňu pozerajú budúci potenciálni zamestnanci.

U nás outplacement využívajú predovšetkým spoločnosti so zahraničnou účasťou, prípadne tie, ktoré vedú manažéri so zahraničnou skúsenosťou. Postupne si naň ale zvykajú aj rýdzo domáce firmy. Iný prístup k prepusteným zamestnancom si vyžaduje aj to, že prácu dnes vnímame inak. Kým v minulosti ľudia u jedného zamestnávateľa strávili celý produktívny život a s výpoveďou de facto stratili možnosť uplatnenia za tých istých podmienok, dnes je bežné a prijateľné, ak ľudia menia zamestnanie každé tri, alebo štyri roky a ešte si pri tom polepšia. Keď britský The Economist pred siedmimi rokmi skúmal ako sa zmenil vzťah zamestnancov k ich práci za ostatné desaťročia, všimol si, že spolu s tým sa zmenil aj význam outplacementových služieb. Už nejde iba o zmiernenie traumy z faktu, že ma „nikde inde nebudú chcieť “. Outplacement dnes pomáha ľuďom identifikovať ich silné a slabé stránky, zorientovať sa v množstve ponúk na trhu práce a sústrediť sa iba na tie relevantné.

Spoločnosti sú nútené prepúšťať z rôznych dôvodov. Nemusí ísť iba o znižovanie nákladov, alebo „zbavovanie sa“ menej výkonných kolegov. Špecifickou situáciou sú reštrukturalizačné opatrenia, alebo zmena organizačnej štruktúry. Firma sa snaží chytiť druhý dych a zamestnanec nemusí prísť o prácu, iba mení zaradenie alebo pozíciu. Aj v takom prípade je však nevyhnutné túto zmenu správne vysvetliť tak, aby nenarobila škody. Nakoniec ide vždy aj o to, vyslať trhu jasný signál, že byť atraktívnym zamestnávateľom znamená postarať sa o svojich ľudí keď sú na palube, aj keď ju opúšťajú. 

Pavol Kubaška, Grafton Recruitment

Spoločnosť je členom Združenia pre rozvoj investícií (ISA)

Článok uverejnený v rámci komerčnej spolupráce.

isa_mensia

ISA reprezentuje skupinu renomovaných spoločností pôsobiacich na území Slovenskej republiky poskytujúcich služby pre zahraničných investorov. Združenie pracuje pre potreby SARIO a jeho marketingové a projektové činnosti doma i v zahraničí. Zduženie priamo a prostredníctvom svojich partnerov poskytuje finančnú a organizačnú podporu pre prezentáciu investícií a ich benefitov pre rozvoj Slovenska a jeho regiónov.

  • Tlačiť

Tagy Zahraničné investície