Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Česku bankroty zmierňujú, u nás sprísňujú. V čom sa líšia podmienky

18.02.2020, 09:35 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

Od 1. januára tohto roka je možné podať žiadosť o osobný bankrot len vtedy, ak je voči dlžníkovi vedená exekúcia dlhšie ako rok. Už osem mesiacov fungujú nové pravidlá aj v susednom Česku. Aké sú teda rozdiely na obidvoch trhoch?

  • Tlačiť
  • 5

Osobný bankrot u nás funguje už štrnásť rokov. Vlani podľa spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau zbankrotovalo na Slovensku historicky najviac dlžníkov, a to 16 167 Slovákov. Podľa poslednej staršej legislatívy bolo jeho súčasťou aj trojročné skúšobné obdobie, počas ktorého bolo treba čakať na oddlženie. Dnes už je všetko inak.

Po novom už táto lehota už neexistuje. Od 1. januára 2020 je možné podať žiadosť len v prípade, ak je voči dlžníkovi vedená exekúcia dlhšie ako jeden rok. Musí byť neschopný platiť 180 dní po lehote splatnosti aspoň jeden peňažný záväzok. Tiež musí preukázať poctivý zámer a snažiť sa vyriešiť svoju situáciu.

Neprehliadnite

Nová legislatíva podľa Jany Markovej, hlavnej analytičky spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau rozšírila kompetencie správcom konkurznej podstaty. Budú mať možnosť prešetriť príjmy a majetok dlžníka tri roky dozadu. Teda, či cielene pred podaním žiadosti o oddlženie dlžník nezamlčal alebo nepreviedol majetok na iné osoby.

„Majú mať prístup napríklad do histórie záznamov v katastri nehnuteľností i do registrov. Všetky náklady s tým spojené ale bude znášať veriteľ, nakoľko ide podľa zákona nie o bežné, ale o tzv. iné šetrenia. Tie nepatria do šetrenia správcu konkurznej podstaty, za ktorú má odmenu 500 eur,“ konštatuje analytička. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy bankrot, dlhy, financie, osobný bankrot, peniaze, veritelia