Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zbaviť sa Tománkovcov a Čistého dňa akoby bolo nemožné

19.06.2018, 15:42 | Katarína Ragáčová, Nataša Holinová

Čistý deň nemá od marca akreditáciu. Nemôže preto prijímať žiadnych klientov. Ministerstvo práce tvrdí, že nielen štátnych, ale ani súkromných. Na vysvetlenie, štátni sú tí, ktorých na resocializáciu pošle súd a za ich pobyt platí Ústredie práce. Súkromní idú do zariadenia dobrovoľne a pobyt si hradia sami.

  • Tlačiť
  • 5

„Zariadenie toho času nemôže vykonávať opatrenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, a to bez ohľadu na to, či by v zariadení boli klienti na základe uzatvorenej dohody, alebo súdneho rozhodnutia,“ tvrdí Daniela Rodinová z tlačového odboru rezortu práce. Rovnako to má podľa nej platiť aj pre dospelých klientov.

Znamená to, že by mal byť Čistý deň prázdny. Ale nie je. Potvrdila to trnavská župa, ktorej zamestnanci začiatkom júna navštívili zariadenia Čistého dňa v Galante. Presvedčil sa sa o tom aj TREND. Prítomnosť dospelých klientov nám v polovici júna potvrdili zo susednej usadlosti, kde sídlia saleziáni, a rovnako aj zamestnanec Čistého dňa.

Tománek: Strkáte nos do súkromných záležitostí

Manželia Tománkovci v zariadení neboli. Na písomné otázky odpísal Peter Tománek iba toľko, že od marca už ich nezisková organizácia nie je financovaná z verejných zdrojov, z čoho usúdil, že strkáme „svoj zvedavý, tendenčný novinársky nos do súkromných záležitostí“. Z uvedeného podľa neho vyplýva, že nie sú povinní „ani zo zákona, ani z etických dôvodov poskytovať akékoľvek informácie“.

Neprehliadnite

Vraj ak chceme odpoveď na otázku, na základe akého zákona poskytujú starostlivosť o drogovo závislých, keďže ministerstvo práce tvrdí, že za nijakých okolností tak robiť nemôžu, odpísal: „V podstate žiadate nepokryte, bez hanby a zadarmo naše 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Čistý deň, Ján Richter, ministerstvo práce