Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zbohom, Privilégiá?

21.08.2007, 15:48 | Ján Záborský | © 2007 News and Media Holding

Názor |

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Názory

Je jedno, čo nešťastné ministerkino Privilégium nakúpilo za podvodne získanú dotáciu, peniaze musí vrátiť. Rovnako je menej podstatné, či ministerku poslanci odvolajú. Dôležité je, že prípad za pol druha milióna korún dočasne požičaných peňazí je pomerne lacné poučenie do budúcnosti.

Hneď prvý výsledok poteší: za očierňovaním ministerky nestáli podplatení novinári, zahraničné finančné skupiny ani Mulder so Scullyovou. Išlo o jej vlastný nedostatok súdnosti a opatrnosti, vzorový prípad pochybenia člena vlády. Smutné akurát je, že sa neobjavil ani náznak premiérovej sebareflexie.

Druhým zistením je, že oklamať štát sa dá až priľahko. Obzvlášť, ak je človek členom správnej strany. Stačí sa hrať na hovorenie pravdy a všetko je v poriadku. Nebyť vrtákov novinárov, rezort práce by netušil, že nejaké Privilégium môže dlhovať ťažké milióny na daniach a odvodoch. A ak to tušil, neprekážalo to v rozdávaní peňazí. Na ministerstve to povedie k sprísneniu podmienok poskytovania dotácií – čo mohlo byť vyriešené dávno, veď aj novinári ukázali, že k údajom o neplatičoch sa dá dostať rýchlo, ľahko a lacno. Ale čo iné rezorty? Po úspechu s Privilégiom sa dá čakať, že si noviny posvietia na množstvo iných firiem, ktoré dostávajú od rezortov peniaze. A tak sa v najbližších mesiacoch vynoria ďalšie privilegované spoločnosti, u ktorých niektorý z ministrov ocení stranícku príslušnosť.

Kým bude peniaze rozdávať štát, bude sa okolo nich točiť partia organizácií, ktoré by v inak v bežnom živote nemali šancu na prežitie. A čím väčšie toky peňazí budú podliehať rozhodovaniu úradníkov, tým viac Privilégií sa bude vynárať. V socialistickejšej EÚ sa dotácií, pomocí, podpôr a fondov na všetko asi nezbavíme. Jedinou šancou je teda aspoň čo najviac obmedziť možnosti únikov a zneužívania peňazí. Napríklad automatizáciou overovania cez registre Sociálnej poisťovne a daňového úradu, zverejňovaním dlžníkov i uchádzačov o dotácie, zavedením fungujúcich procesov do zbyrokratizovaného rozdávania peňazí.

Štát má veľa výhovoriek, prečo to nejde. Hlavným, nevysloveným dôvodom je, že by sa opäť zúžil priestor na obohacovanie sa z verejných peňazí. Privilégium – a prípady, ktoré budú nasledovať po ňom – dáva možnosť vniesť do dotácií aspoň aký-taký poriadok. Keď občania povinne prispievajú na štátom riadenú charitu, nech majú aspoň možnosť vedieť komu a načo. A ak ich nezaujíma, čo sa s ich peniazmi vlastne deje, tak to – výnimočne – naozaj nie je chyba ministerky práce.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)