Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdravotné poistenie: zrážka právnych názorov

17.04.2007, 16:26 | jz | gb | © 2007 News and Media Holding

Analýza súkromných zdravotných poisťovní označuje návrhy ministerstva za protiústavné.

  • Tlačiť
  • 1

Na návrhy zmien v oblasti verejného zdravotného poistenia sa postupne nahŕňa závažná kritika. Po upozorneniach ministra financií na riziká medzinárodných arbitráží pre odsun klientov zo súkromných poisťovní do štátnych sa k nej pridalo aj združenie zdravotných poisťovní. To si dalo vypracovať analýzu od ústavného právnika Radoslava Procházku.

Ten usúdil, že dva body navrhovanej novely zákona – presun poistencov štátu a obmedzenie rozdeľovania zisku – sú v rozpore hneď so štyrmi článkami slovenskej ústavy. Keďže ide o články, ktoré chránia právo na majetok a podnikanie, R. Procházka upozorňuje, že porušia i zmluvy o ochrane investícií, čo končieva medzinárodnými arbitrážami. Neodôvodnené posilnenie dominantného postavenia štátnych poisťovní je zas v rozpore s pravidlami EÚ a môže viesť k postihu z Bruselu.

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič tvrdí, že si dal vypracovať vlastnú „nezávislú analýzu“, ktorá by mala byť hotová približne do týždňa. Na otázku TRENDU, ktorí právnici ju pripravujú, však odmietol odpovedať. „Prispôsobíme sa právnemu názoru,“ vyjadril sa a dodal, že ak sa preukáže riziko arbitráží, bude hľadať alternatívy, ako zmeniť systém verejného zdravotného poistenia.

Tento týždeň rezort zdravotníctva zverejnil materiál o optimalizácii siete zdravotnej starostlivosti. Podľa neho je pravdepodobné, že zdravotné poisťovne sa dohodnú na zmene účelu deviatich nemocníc od 1. júla a dvadsiatich siedmich od začiatku budúceho roka. „Rušiť nemocnice sa však nebudú,“ zdôraznil minister.

  • Tlačiť
  • 1

Súvisiace články

Zdravotnícka bábkohra nevyšla

Názor | Premiér by mal pripustiť, že na riadenie zdravotníctva mu kamaráti odporučili nepoužiteľného chlapa

Minister zdravotníctva klamal

Zatváranie malých nemocníc sa blíži

Zdravotníctvo podľa poradcov

Oddlžovanie zdravotníctva, kolo druhé