Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdravotnícka bábkohra nevyšla

11.04.2007, 16:57 | Gabriel Beer | © 2007 News and Media Holding

Názor |

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Názory

Ministerstvo zdravotníctva sa dostalo do slepej uličky. Potvrdilo sa, že jeho šéf Ivan Valentovič nie je vizionár ani manažér. To sa už vedelo, keď riadil štátnu zdravotnú poisťovňu, ktorá sa dostala na prah bankrotu. No nie je to ani človek schopný úradnícky dotiahnuť to, čo mu jeho politickí šéfovia nadiktujú.

Čakalo sa od neho nielen jednoduché a ľahké zrušenie dvadsaťkorunáčok, ale aj nájdenie cesty, ako udržať peniaze v málo efektívnom zdravotníctve. Sám v rozhovore pre TREND v októbri minulého roku sľuboval, že sa pokúsi udržať peniaze v rezorte tým, že zdravotné poisťovne nezazmluvnia neefektívne zdravotné zariadenia. „Ak chce odo mňa vláda racionalizačné opatrenia, a napriek tomu budú tlaky, aby sa nezrealizovali, potom vláda musí prísť a povedať: Tu je ďalších desať miliárd.“ Pridal aj ďalší sľub – v polovici decembra minulého roku malo byť jasné, ako bude vyzerať na Slovensku minimálna sieť zdravotníckych zariadení.

Od týchto sľubov uplynulo veľa času. Úradníci, ktorých by mal na bratislavských Kramároch dirigovať I. Valentovič, neukázali žiaden výstup, žiadnu predstavu. Žiaden spôsob, ktorým by sa dali usporiť peniaze v rezorte, tak aby kvalitnejšie nemocnice vedeli lepšie zaplatiť lekárov a zdravotné sestry. Okrem klebiet, keď sa objavujú rôzne čierne zoznamy s nemocnicami určenými na odpis. Nie je pripravený žiaden legislatívny spôsob, ako možno nemocnice odpojiť od financovania zo zdravotných poisťovní. A neexistuje ani vízia, ako to urobiť. Nie sú jasné ani kritériá, kto v budúcnosti vyhovie a kde pacienti viac chodiť nebudú. Neexistuje žiadna verejná koncepcia nemocničnej siete. A privátnym riešeniam táto vláda neverí.

Súkromné zdravotné poisťovne si pravidlá žiadajú. Tie si vedia zrátať, koľko ich budúce súdne spory s nemocnicami môžu stáť. Aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá lekárom dala ceny do konca polroka, si pýta noty, podľa ktorých chce škrtať. Napriek pokročilému času nik nič konkrétne do ruky nedostal.

Dnes sa dá povedať, že minister zlyhal a ďalšie peniaze sľubované zo štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo podmienené zefektívnením rezortu neprídu. Namiesto toho sa do vlády chystajú legislatívne návrhy na likvidáciu efektívnejších súkromných zdravotných poisťovní. Návrhy, ktoré okrem množstva drahých medzinárodných súdnych sporov prinesú zvýšenie nákladov zdravotníctva bez toho, aby pacienti pocítili nejaký úžitok. Otvoria cestu na ľahšie pôsobenie celého spektra medicínskych mafií, ktorým sa najľahšie podniká, ak oproti nim stoja dočasní, politicky nominovaní manažéri.

Prichádzajú dni, keď by aj premiér mal pripustiť, že na riadenie citlivého rezortu mu priatelia odporučili úplne nepoužiteľného chlapa. A mal by sa pýtať šéfa parlamentu Pavla Pašku, či nitky, ktorými ovláda rezort, sú správne napnuté a či ich má vyvolená bábka nastoknuté na správnych končatinách.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)