Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zem je len jedna, neberte nám budúcnosť. Študenti štrajkovali za záchranu klímy

15.03.2019, 14:27 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

Zhruba tisícka zväčša mladých ľudí sa v piatok (15. marca) zišla v Bratislave na Námestí SNP s cieľom upozorniť politikov na nevyhnutnosť riešenia klimatickej krízy. Štrajk, ktorý okrem hlavného mesta prebehol aj v Žiline, Košiciach a Liptovskom Mikuláši, bol súčasťou globálneho študentského ekohnutia Fridays For Future.

  • Tlačiť
  • 17

Podujatie zorganizovala skupina stredoškolákov a mladých ľudí. Politici a vlády, vrátane slovenskej, podľa nich nevenujú dostatočnú pozornosť ekologickým hrozbám a ich riešeniam. Pritom práve súčasní tínedžeri sú generácia, ktorá bude následkom klimatických zmien v budúcnosti čeliť v plnom rozsahu.

Organizátori akcie chcú upozorniť rovesníkov i širokú verejnosť, že situácia je mimoriadne vážna. V relatívne krátkom čase niekoľkých desiatok rokov môže ohroziť samotnú existenciu ľudstva a života na planéte.

Podľa vedcov Medzinárodného panelu pre klimatickú zmenu (IPCC) možno nepriaznivý trend zvrátiť, iba ak sa proti nemu začne globálne konať v nasledujúcich 12 rokoch.

Od schodov na parlamente do celého sveta

Študentské hnutie Fridays For Future vlani iniciovala 15-ročná Švédka Greta Thunberg, keď počas troch týždňov namiesto v škole sedávala na schodoch pred švédskym parlamentom s výzvou, aby politici tlačili na reálne dodržiavanie záväzkov vyplývajúce z Parížskeho dohovoru o boji proti klimatickým zmenám. Na čo budem chodiť do školy, keď aj tak nemám budúcnosť, vysvetľovala, prečo chodí „poza školu“. V decembri vystúpila na klimatickom kongrese OSN v poľských Katowiciach.

Neprehliadnite

Jej individuálna aktivita neskôr prerástla do masovej iniciatívy, zahŕňajúcej pravidelné protesty po celom svete. Tento piatok vyšli do ulíc a na námestia mladí ľudia vo viac než dvetisíc mestách v 125 krajinách. Okrem tisícky ľudí v Bratislave protestovali ďalšie stovky v Košiciach, Žiline a Liptovskom Mikuláši.

Fridays For FutureZdroj: Pavol Bartonek

Mladí ekoaktivisti požadujú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 17

Tagy ekológia, klíma, Klimatické zmeny, protest, študenti