Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zeman priznal novičok v Česku. Jeho slov sa chytilo Rusko

04.05.2018, 10:01 | TASR

Slová českého prezidenta Miloša Zemana o tom, že v ČR sa v malom množstve vyrábal a testoval nervovoparalytický jed novičok, sú podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej dôkazom, že britská premiérka Theresa Mayová klame. Napísal to piatok spravodajský server Novinky.cz.

  • Tlačiť
  • 1

T. Mayová totiž tvrdí, že jed bol vyrábaný iba v Rusku, ktoré je ako jediné zodpovedné za otravu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije.

"Hmla sa rozplýva a množstvo lží Theresy Mayovej je stále jasnejšie," napísala na Facebooku Zacharovová.

Neprehliadnite

Tá citovala českého prezidenta, ktorý vo štvrtok v TV Barrandov uviedol, že vlani sa vo Vojenskom výskumnom ústave v Brne vyrábal a testoval jed A230. Jeho variantom zo skupiny novičkov (A234) boli v britskom meste Salisbury otrávení S. Skripaľ a jeho dcéra.

Británia je presvedčená, že za otravou je Rusko. V súvislosti s touto kauzou boli zo západných krajín vyhostené desiatky ruských diplomatov.

Odkiaľ bol novičok? 

M. Zeman s odkazom na informácie spravodajských služieb povedal, že Český vojenský ústav produkoval a testoval jedovatú látku, ktorú vojenská spravodajská služba označila ako novičok.

Kto to bol?Zdroj: SITA / AP

Práve M. Zacharovová v marci uviedla, že najpravdepodobnejším zdrojom látky novičok sú Česká republika, Slovensko, Británia alebo Švédsko.

Uvedené krajiny podľa nej od konca 90. rokov vykonávajú "intenzívny výskum látok z projektu novičok." Podľa doterajších informácií sa paralyzujúca látka novičok vyrábala na území bývalého Sovietskeho zväzu.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Miloš Zeman, Sergej Skripal, Theresa May