Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ženy ovládnu kľúčové posty v EÚ. V4 je spokojná

02.07.2019, 20:14 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Lídri krajín Európskej únie sa dohodli na tom, že dve najdôležitejšie pozície v Európe ovládnu ženy. J.C. Junckera nahradí na poste šéfa Európskej komisie Nemka Ursula von der Leyenová a miesto šéfa centrálnej banky získa Christine Lagardová. Nemecko a Francúzsko si tak rozdelia moc nad exekutívou aj peniazmi. Krajiny Vyšehradskej skupiny sú spokojné.

  • Tlačiť
  • 13

U. Leyenová (60) zastáva v súčasnosti pozíciu nemeckej ministerky obrany. Jej kandidatúru podporoval najmä francúzsky prezident E. Macron. Je jedinou ministerkou nemeckej vlády, ktorá sedela v každom kabinete A. Merkelovej. Nemecká ministerka sa stane nielen prvou ženou ale aj prvým Nemcom, ktorý získa pozíciu predsedu Európskej komisie. Vydýchnuť si môže aj A. Merkelová, ktorá musela absorbovať silné politické tlaky za neúspech pri kandidatúre M. Webera.

Neprehliadnite

U. Leyenová je raritou v nemeckej politike, do ktorej sa dostala až vo svojich 42 rokoch, po tom ako profesionálne pôsobila ako gynekologička. Jej politické názory sú napriek tomu jasné – je zarytou federalistkou a volá po „spojených štátoch Európskych“, ktoré majú stáť na podobnom princípe ako Švajčiarsko, Nemecko či USA. Je zástankyňou NATO a odporcom unilateralizmu D. Trumpa.

C. Lagardová (63) je bývalou ministerkou financií Francúzska a v súčasnosti šéfkou Medzinárodného menového fondu, ktorý vedie od roku 2011. Očakáva sa, že bude pokračovať v holubičej politike M. Draghiho a bude podporovať ďalšie zníženie sadzieb a obnovenie kvantitatívneho uvoľňovania, pokiaľ európska ekonomika bude pokračovať v zhoršovaní sa. Pravdepodobne sa bude zasadzovať aj o reformu fiškálnej politiky krajín eurozóny.

Tým, kto nie je spokojný, sú socialisti. Podľa nich je neakceptovateľné, že „populistické vlády“ zablokovali kandidatúru Fransa Timmermansa za šéfa Európskej komisie. Je pre nich veľkým sklamaním, že krajiny V4 spolu s Talianskom dokázali spraviť škrt cez rozpočet kandidátovi, na ktorom sa dohodla prakticky celá západná Európa. Menšou náplasťou pre nich bude pozícia J. Borrella ako šéfa zahraničných vecí EÚ.

Prezident rady Európy Tusk reagoval, že ide o perfektné vyváženie pohlaví, „veď Európa je žena“. Ostáva iba veriť, že jej osud bude odlišný od osudu kráľovskej dcéry Európy v gréckej mytológii.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy ECB, Európska komisia, Lagardeová, Leyenová, V4