Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zhorený stánok na trhoch: Kto zaplatí škodu? Majiteľ od poisťovne nedostane asi nič

06.12.2018, 12:53 | Jozef Ryník | © 2018 News and Media Holding

Nelegálny stánok na vianočných trhoch v Bratislave zničil historickú budovu priamo v centre. Magistrát a Staré Mesto si problém prehadzujú ako horúci zemiak. Okrem toho kto a ako škodu spôsobil, je zaujímavá aj otázka, kto ju zaplatí.

  • Tlačiť
  • 12

Známa reštaurácia a kaviareň Roland Café na Hlavnom námestí v Bratislave vyhorela na konci novembra. Mesto priznáva, že malo s majiteľom stánku už štyri roky problém, pretože stánok sčasti zasahoval do jeho pozemku. Staromestský poslanec Matej Vagač upozorňoval už v roku 2014, že zákon zakazuje vykonávať v bezprostrednom okolí kultúrnej pamiatky činnosť, ktorá by ju mohla ohroziť.

Neprehliadnite

Viceprimátorka Bratislavy Iveta Plšeková hádže vinu na magistrát. „Majiteľ Roland Café si načierno postavil vianočné stánky na Hlavnom námestí. A nikto z magistrátu ho nekontaktoval, či mal zmluvu alebo povolenie. Pričom pracovníci chodia stánkárom na kontroly," napísala na sociálnej sieti.

Starý problém

Minulý rok magistrát pre zasahovanie stánku do pozemku mesta dokonca udelil majiteľovi kaviarne pokutu tisíc eur. Na druhej strane hovorkyňa mesta Zuzana Onufer tvrdí, že konať mal príslušný stavebný úrad v Starom Meste a že zhorené stánky stáli čiastočne aj na súkromnom pozemku patriacom budove Kooperativy.

Hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová vraví, že žiadosť o prenájom pozemku pred ich budovou neevidujú. S prevádzkovateľom kaviarne má Kooperativa uzatvorenú nájomnú zmluvu.

M. Vagač pre TREND.sk potvrdil, že podanie spred štyroch rokov adresoval nielen krajským pamiatkárom, ale aj poisťovni Kooperativa ako vlastníkovi budovy. „Zákon platí aj pre nich, preto si myslím, že aj oni nesú spoluvinu na tom, čo sa udialo. Ako vlastník mal tiež riešiť takýto protizákonný stánok a vyzvať ich na odstránenie,“ hovorí M. Vagač.

Kooperativa oponuje, že kontrola dodržania zákona a následné vyvodenie dôsledkov voči prevádzkovateľom stánkov bolo v kompetencii mesta a polície.

Krátenie poistného plnenia

Poisťovňa Kooperativa má svoju budovu poistenú v Allianz-Slovenskej poisťovni, keďže zákon nedovoľuje poisťovniam, aby si poisťovali vlastný majetok. Allianz-SP sa k poistnej udalosti nechcela vyjadriť, lebo je ešte v štádiu riešenia. Zjavne však poistné plnenie svojej konkurentke uhradí. Horšie môže dopadnúť majiteľ Roland Café, pretože podľa informácii TRENDu nemal poistený interiér kaviarne.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy poistenie, požiar