Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Žiadne istoty: Dôchodkový systém na Slovensku patrí k ohrozeným

14.01.2016, 18:43 | SITA | ČTK | TREND.sk

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

Podnikatelia z východného Slovenska chceli podvodom pri obchodovaní s repkou obrať štát o viac ako 850-tisíc eur. Vyšetrovanie tohto rozsiahleho daňového podvodu trvalo viac ako dva roky. Colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy v spolupráci s políciu zadržali Košičana, ktorý bol konateľom dvoch obchodných spoločností, ktoré si medzi sebou vystavovali fiktívne faktúry za nákup repky olejnej z Poľska a Maďarska.

Od začiatku chrípkovej sezóny zomrelo na prasaciu chrípku na Ukrajine 25 ľudí. Ukrajinský minister zdravotníctva Alexander v stredu povedal, že chrípka sa ešte natoľko nerozšírila, aby sa dalo hovoriť o epidémii. Desať ľudí - sedem tento rok a traja koncom minulého roka - zomrelo za uplynulé dva mesiace na prasaciu chrípku spôsobenú kmeňom vírusu A(H1N1) aj v Arménsku, epidémia však nehrozí, informovala v stredu hovorkyňa tamojšieho ministerstva zdravotníctva.

Švédska automobilka Volvo Cars predala minulý rok celosvetovo 503 127 vozidiel, čo oproti roku 2014 predstavuje 8-percentný nárast. Na Slovensku bolo v minulom roku zaregistrovaných celkovo 546 nových osobných vozidiel Volvo, čo je o 60,12 % viac ako v roku 2014. Za fiškálny rok 2014 / 2015 zaznamenala spoločnosť prevádzkový zisk 2,252 mld. SEK (243 mil. eur). Tržby za toto obdobie dosiahli výšku 129,959 mld. SEK (14 mld. eur).

Zdroj: SITA/Diana Černáková

Slovensko sa nachádza v dvadsiatke krajín s najohrozenejším dôchodkovým systémom. Vyplýva to z štúdie s názvom Global Pension Atlas od expertov skupiny Allianz, ktorá analyzuje demografický vývoj a dôchodkový systém vo vybraných 50 krajinách sveta, vrátane Slovenska, ktoré sa umiestnilo až na 35. mieste. Oveľa lepšie sa v rebríčku umiestnilo susedné Česko, Poľsko a pozitívnejšie vyhliadky v oblasti budúceho dôchodkového zabezpečenia ako my majú Maďari a aj Rumuni, či Bulhari. Príčinou postavenia Slovenska v rebríčku sú podľa zverejnenej štúdie okrem demografických faktorov, ako je rýchle starnutie populácie a nízka pôrodnosť, aj priveľké výdavky na vyplácanie penzií. Podľa Allianyu je dôchodkový systém nastavený u nás veľmi štedro a z dlhodobého hľadiska neudržateľne. „Na jedného dôchodcu dnes platia odvody viac ako dvaja pracujúci. Za pár desaťročí to bude už len jeden pracujúci,“ upozorňuje Allianz, ktorá prevádzkuje jednu zo súkromných DSS..

Francúzski vyšetrovatelia minulý týždeň prehľadali kancelárie francúzskej automobilky Renault. Vyšetrovanie by sa mohlo týkať podvodu s emisiami. Akcie francúzskeho výrobcu áut sa vo štvrtok po informáciách o vyšetrovaní emisií prepadli až o pätinu. Viac informácií.

Japonská Toyota vlani zvýšila v Európe predaj hybridných vozidiel o 17 percent na 209-tisíc áut. Tvorili tak 24 percent všetkých predajov značiek Toyota a Lexus. V samotnej západnej Európe predaja hybridných vozidiel tvoria tretinu celkového objemu.

Nemecká ekonomika v roku 2015 rástla najrýchlejším tempom za posledné štyri roky, keď posilnila o 1,7 %. Vyplýva to z predbežného odhadu, ktorý vo štvrtok zverejnil nemecký štatistický úrad. Ekonómovia oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali, že hrubý domáci produkt (HDP) v minulom roku posilní rovnakým tempom ako v roku 2014, teda o 1,6 %. Motorom rastu nemeckého hospodárstva bola súkromná spotreba, ktorá vlani rástla najrýchlejším tempom od roku 2000. Spotrebu domácností podporil výrazný rast miezd, nízka inflácia a rekordne vysoká zamestnanosť.

Grécka vláda tento rok očakáva obnovenie hospodárskeho rastu, hrubý domáci produkt (HDP) by sa mal zvýšiť až o 1,5 percenta. Nemeckému týždenníku Wirtschaftswoche to vo štvrtok povedal minister hospodárstva Jorgos Stathakis. V novembri Atény odhadovali, že v tomto roku ekonomika ešte klesne, a to o 0,7 percenta. Vláda vlani v novembri podľa ministra precenila negatívne dopady uzavretia bánk a obmedzenia pohybu kapitálu. Centrálna banka už ale ku koncu minulého roka predpovedala v druhom tohtoročnom polroku oživenie. Európska komisia v novembri odhadla, že grécka ekonomika za minulý rok klesne o 1,4 percenta a tento rok oslabí podobným tempom. Oživenie čaká komisia až v roku 2017. Za hlavný zdroj tohtoročného oživenia minister označil priaznivý vývoj cestovného ruchu, rastúce vývoz a príliv štrukturálnych fondov od Európskej únie v sume 4,5 miliardy eur (122 miliárd Sk). Vláda vďaka oživeniu rastu tento rok nedeklaruje rozpočtový deficit, dodal minister podľa agentúry Reuters.

Francúzsko za rok 2015 vykázalo rozpočtový deficit v sume 70 mld. eur. Informoval o tom vo štvrtok minister financií Michel Sapin. Oproti vládnym plánom bol schodok nižší o zhruba 4 mld. eur. Výpadok vo verejných financiách bol zároveň najnižší od začiatku globálnej finančnej krízy v roku 2008, vďaka čomu krajina po dlhom čase dokáže splniť rozpočtové kritériá EÚ, dodal M. Sapin. Francúzsko chce tento rok znížiť svoj rozpočtový deficit na 3,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Maastrichtské kritérium, ktorý členským štátom EÚ predpisuje udržať rozpočtové schodky pod hranicou 3 % HDP, plánuje vláda v Paríži dosiahnuť budúci rok.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz sa dohodla na nákupe 1,7 mld. kubických metrov plynu od európskych dodávateľov za cenu 188 až 211 USD za tisíc kubických metrov. Ukrajina, ktorá stále vedie dlhodobý spor s Ruskom o cenu plynu, sa snaží pokrývať svoje potreby vlastnou ťažbou a dodávkami z Európy. Plyn bude dodávať päť spoločností vrátane švajčiarskej firmy Axpo Trading, nemeckej E.ON Global Commodities a talianskej spoločnosti Eni.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)