Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žiadne známky a prepadávanie. Experti predstavili odporúčania pre školstvo

27.02.2020, 15:00 | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

Jednoduchšie prestupy medzi školami, slovné hodnotenie miesto známok, koniec prepadávania, deti v škôlkach už od veku pol roka, viac angličtiny a prepojenia na prax na univerzitách, centrá pre vzdelávanie vysokoškolských pedagógov, aby sa naučili učiť. To sú len niektoré z vyše štyristo opatrení, ktoré pre slovenské školstvo navrhuje iniciatíva To dá rozum.

  • Tlačiť
  • 16

Odporúčania pre komplexné skvalitnenie školstva na Slovensku predstavili zástupcovia iniciatívy pod vedením Renáty Hall po troch rokoch výskumu.

„Častá otázka je, kde na zmeny vziať peniaze. Veľkú príležitosť naďalej predstavujú eurofondy, pretože v nasledujúcich rokoch má Slovensko opäť možnosť získať z EÚ stovky miliónov eur, z ktorých je možné tieto odporúčania financovať,“ uviedla líderka projektu Renáta Hall.

Neprehliadnite

Odporúčania smerujú k trom cieľom. Prvým je zvýšenie kvality vzdelávania na všetkých stupňoch od materských až po vysoké školy, vrátane vedy na vysokých školách.

Druhým je zabezpečenie rovnosti príležitostí pre všetky deti, žiakov a študentov, ktorí čelia v prístupe ku vzdelávaniu rôznym prekážkam z dôvodu ich zdravotného či sociálneho znevýhodnenia.

Tretím je dôraz na to, aby sa deti, žiaci, študenti aj učitelia a ďalší zamestnanci cítili v školách dobre, učili sa a pracovali v príjemnom prostredí a pozitívnej atmosfére.

Kto to presadí

Vlani iniciatíva To dá rozum zverejnila Analýzu zistení o stave školstva na Slovensku. Odprezentovala kľúčové problémy školstva, ich príčiny, súvislosti a dopady.

Analýzu založili 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16

Tagy reformy, školstvo, trh práce, univerzity